Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, gürültü kirliliği ile mücadele çalışmaları çerçevesinde, TÜBİTAK ile iş birliğine girdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, gürültü kirliliği ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Belediye, TÜBİTAK ile iş birliğine girerek, “hassas alanlarda gürültü azaltımı” konusunda çalışmalara başladı. Toplantı, Belediye Genel Sekreteri Züver Çetinkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda daha önce hazırlanan Çevresel Gürültü Azaltımı Haritası doğrultusunda çalışmalar başlıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan sözleşme kapsamında, “Kahramanmaraş İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi” ismiyle anılan projenin ilk koordinasyon toplantısı yapıldı. Proje ile daha önceden TÜBİTAK’a hazırlatılan “Çevresel Gürültü Haritası” dikkate alınarak mevcut şartlar ile ileriki dönemlerde yapılması planlanan proje ve işler de gözönünde bulunduruldu. Mevcut çevresel gürültünün azaltılması için yapılması gereken işler ve çalışmalar tespit edildi. Kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler saptanacak.

Proje kapsamında, Kahramanmaraş’ta stratejik gürültü haritaları hazırlanan yerleşim alanlarında çevresel gürültü açısından sıcak noktalar belirlenecek. Ayrıca gürültü azaltım senaryolarının geliştirileceği eylem planları hazırlanacak. Gürültü azaltımı eylem planı ile ilgili çalışmalar Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda TÜBİTAK tarafından yapılacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Niğde Belediyesi Sıfır Atık Projesi'ni destekliyor