bursa kitap 1 1

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kitap okuma alışkanlığının artırılması amacıyla örnek bir projeye imza attı. ‘Kitap her kapıyı açar’ sloganıyla başlatılan kampanya doğrultusunda Büyükşehir’e ait kütüphanelerden kitap alan okurlar, iki binişlik Bursakart kazanıyor. Böylece kütüphaneye gelen okurların, evlerine dönmesi ve kitabı geri getirmesi için yapacakları ulaşım masrafı Büyükşehir tarafından karşılanmış oluyor. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, eğitim başta olmak üzere özellikle gençlere yönelik projelere ağırlık veriyor. Bu kapsamda kitap okuma alışkanlığının artırılması hedefiyle farklı bir kampanyaya imza attı. ‘Kitap her kapıyı açar’ sloganıyla başlatılan kampanya doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi’ne ait kütüphanelerden kitap alan okurlara, şehir içi toplu ulaşım sistemine entegre otobüs, metro ve tramvaylarda geçerli iki binişlik Bursakart hediye ediliyor. Böylelikle kitap almak için kütüphaneye gelen okurların, evlerine dönmesi ve okudukları kitabı geri getirmeleri için yapacakları ulaşım masrafı da Büyükşehir tarafından karşılanmış oluyor.

Kitap sevgisinin aşılanması hedefleniyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplumun tüm kesimlerine kitap sevgisinin aşılanması hedefiyle başlattıkları kampanyayı Setbaşı Şehir Kütüphanesi’nde tanıttı. Kitapsız yaşamanın kör, sağır ve dilsiz yaşamak gibi olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Kitaplar, odalarımızı süsleyen, kütüphanelerimizi dolduran birer aksesuar olmaktan öte ruh gıdamızdır. Bu gerçeklerden hareketle ‘Kitap her kapıyı açar’ projemizi hayata geçiriyoruz. Projemizin amacı Bursalılara kitap sevgisinin aşılanması, hemşehrilerimizin kitapla daha fazla buluşması, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kütüphanelerin zengin içeriğinden daha fazla istifade etmesini sağlamak” dedi.

“Kitap projemiz Türkiye’de ilk olacak”

Başkan Aktaş, uygulama ile kitapların işlevselliğinin genişletilip, kitap okumanın cazibesini artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Yapılan bu çalışmanın Türkiye’de ilk olacağının altını çizen Aktaş, “Bursa’da başlatılan ‘Kitap her kapıyı açar’ kampanyası sayesinde kitapseverlere kolaylık sağlanmış olacağı gibi kütüphane alışkanlığı olmayanlar da teşvik edilecek. Uygulama ile kitaplar Bursakart ya da entegre herhangi bir sistem ile şehir içi ulaşımda bilete dönüşmüş olacak. Yani, kütüphaneden bir kitap alındığında, toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan bilet de kitapla birlikte verilecek” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  Başkan Kocaispir,” Yüreğir’i Kalkındıran Herkesin Yanındayız”

Ülke çapında kampanyaya dönüşmesi amaçlanıyor

Diğer şehirlerin de bu uygulamayı örnek alıp kendilerine uyarlamalarını umut ettiklerini anlatan Başkan Aktaş, “Tıpkı Türkiye genelindeki ağaç dikme organizasyonunda olduğu gibi zincirleme bir etkileşim olmasını istiyoruz. Projemizin ülke çapında kitap okuma kampanyasına dönüşmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

bursa kitap 2 1

Facebook Yorumları