Trabzon’un Maçka İlçesi’nde, tarihi Sümela Manastırı’ndan daha eski olan Kuştul Manastırı restore edilerek turizme açılacak.

Doğaseverlerin Trabzon tercihinde son yıllarda ilk sırayı alan Maçka, 4 bin yıllık tarihi geçmişinin izleri ve kültürünü, doğal güzellikleriyle turizmin hizmetine sunuyor. Bölge ve ülke turizmine de önemli katkılar sağlayan ilçede, ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta Altındere Milli Parkı’ndaki tarihi Sümela ile 8 kilometre mesafedeki Vazelon ve Atasu Mahallesi’ndeki Kuştul manastırları da turistlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.

İnanç turizminde de adından söz ettirmeye başlayan ilçede, tarihi Sümela’dan daha eski olan Kuştul Manastırı için Maçka Belediyesince çalışma başlatıldı. Maçka Belediyesi’nce, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvurular sonucu iki yıllığına ön devri alınan yapının, gerekli incelemeleri yapılarak restorasyonuna yönelik hazırlanacak projeyle turizmde ön plana çıkarılması hedefleniyor.

“İlçe manastır açısından zengin yapıya sahip”

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Maçka’nın Trabzon, bölge ve ülke turizmi açısından ön planda olduğunu söyledi. Koçhan, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal yapısıyla dikkati çektiğini dile getirdi. Koçhan, ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının da her geçen gün arttığını ifade etti. Koçhan, ilçenin manastır açısından zengin yapıya sahip olduğuna dikkati çekti. Koçhan, “Sümela dışında Kuştul ve Vazelon manastırları da ziyaret edilen mekanlarımız arasında yer alıyor. O nedenle turizmde geri planda kalan Kuştul ve Vazelon Manastırı’nın da turizme kazandırılmasını istiyoruz. Bu kapsamda da Kuştul Manastırı için belediye olarak girişimlerde bulunduk” dedi.

“Kaderine terk etmeyeceğiz”

Yapının şu an harabe halde olduğunu aktaran Koçhan, “Kuştul Manastırı eskiden görkemli bir yapıya sahipti. Bu kapsamda da burayı yeniden turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Maçka Belediyesi olarak ‘Kuştul Manastırı’na sahip çıkalım ve manastırın kaderini değiştirelim.’ dedik. Bu anlamda gerekli girişimimizi yaptık ve iki yıllığına manastırın ön tahsisi belediyemize gelmiş oldu. Manastıra artık Maçka Belediyesi olarak sahip olduk” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bodrum tanıtımda artık daha agresif