Sümela Manastırı

Restorasyonu nedeniyle 2.5 yıldır kapalı tutulan Trabzon’daki tarihi Sümela Manastırı, Haziran ayında ziyarete açılacak.

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan Sümela Manastırı, restorasyon nedeniyle 2.5 yıldır kapalı tutuluyor. Manastırın ziyarete açılacağı tarih belli oldu. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, manastırın Haziran ayında ziyarete açılmasının planlandığını açıkladı. Koçhan, Sümela Manastırı’nda tarihinin en büyük restorasyon çalışmasının yapıldığını ve taş düşmesinin engellenmesi için proje yürütüldüğünü belirtti.

“Güvenli bir hale gelecek”

Koçhan, Tarihinden bu yana ilk kez böylesi bir drenaj çalışması yapılan Sümela’nın çok iyi ve güvenli hale geleceğini ifade eden Başkan Koçhan, “Sümela’da yoğun kar ve kış şartları ile beraber büyük kaya düşmeleri oldu. Allah’a şükür bir şey olmadı. Sümela Manastırı restorasyon nedeniyle kapatılmadan bir hafta önce manastırın içine yoğun şekilde kayalar düştü. Şu anda taş düşürme çalışmasının ikinci etabı tamamlandı, üçüncü etap kaya düşürme çalışması sürüyor. Manastır girişinde 160 tonluk büyük bir kaya var. Orada yapılacak çalışma ile o bölge kaya düşme tehlikesinden kurtarıldığı an Sümela Manastırı’nın içine gidecek alanları ziyarete açmayı planlıyoruz. Bu yıl Haziran ayında Sümela Manastırı ziyarete açılacak” dedi.

“En nitelikli restorasyon yapılıyor”

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan

Anakaya kilisesinin çalışma sırasında zarar görmemesi için tamamen çelik kafes içine alındığını hatırlatan Koçhan, “Üstteki taş düşmelerinden dolayı zarar oluşmaması için ana kaya kilisesi kafese alındı. İnsanların yürüdüğü merdivenlerin de üstünde çalışan işçilere zarar gelmesin diye çelik kafesler kuruldu. Sümela’da tarihin en nitelikli restorasyonu yapılıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında güvenli hale gelecek Sümela, ziyarete açılacak” diye konuştu.

“Keşfedilen Şapel ziyarete açılacak”

Sümela Manastırı’nda süren restorasyon çalışması sırasında kuzey çatının üst sağ yamacında tespit edilen ve bugüne kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan şapel alanının da ziyarete açılacağını ifade eden Koçhan, “Restorasyon sırasında kayaların üstünde yeni bir şapel bulunmuştu. Manastırın içinden çatılara küçük bir geçitle ulaşılan bir yol olduğu görüldü. Bu şapel, kaya kilisesinden daha eski bir yapı. Bu restorasyonla ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı oradaki şapelin yolunu yaparak ziyarete açmak istiyor. Türkiye’nin gündemine oturan şapel turizme kazandırılmış olacak” dedi.

İnceleyin:  Atasu Barajı bölgesinde içme suyu, organik tarımla korunacak
Facebook Yorumları