Ana SayfaTurizmSümela'nın Aya Varvara Kilisesi turizme kazandırıldı

Sümela’nın Aya Varvara Kilisesi turizme kazandırıldı

Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteğinde bulunan Sümela Manastırı’nın girişindeki Aya Varvara Kilisesi yapılan restorasyon çalışmasıyla turizme kazandırıldı.

Maçka’da bulunan tarihi Sümela Manastırı’nın patika yolunda yer alan atıl durumdaki Aya Varvara Kilisesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan restorasyon ve rölöve çalışmalarının ardından turizmde ön plana çıkarıldı. Türkiye’nin inanç turizmi yönünden önemli merkezlerinden olan tarihi Sümela Manastırı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bu özelliğiyle bölge turizmine büyük katkı sağlayan Sümela Manastırı’nın, bir süreliğine yapılan kaya ıslah ve restorasyon dolayısıyla ziyarete kapatılmasının ardından yeni turizm destinasyonlarına hız verildi.

Yeni bir turizm destinasyonu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu kapsamda vadiden 300 metre yükseklikte yer alan Sümela Manastırı’nın yakınında, yamaçtaki patika yolun alt kısmında bulunan Aya Varvara Kilisesi’nin, turizmin hizmetine sunulması için çalışma başlatıldı. Restorasyon ve rölöve çalışmalarının ardından kilisenin tarihi dokusu ön plana çıkarıldı. Kilise ile Sümela Manastırı için gelen turistlere yeni bir turizm destinasyonu sunulmuş oldu.

Kilisenin, Ramazan Bayramı’nın ardından ziyarete açılması planlıyor. Kilise, misafirlerine görsellerle Sümela Manastırı’nı 3 boyutlu gezme imkanı da sunacak. Ayrıca Altındere Vadisi’nin batı yamacında yer alan Sümela Manastırı’nı karşıdan gören bir alan ile kilisenin yakınındaki noktada seyir terasları yapılması planlanıyor.

İlçe manastır ve kiliseleri ile dikkati çekiyor

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, ilçenin tarihi, kültürel ve doğal yapısıyla önemli bir turizm merkezi olduğunu söyledi. Koçhan, Maçka’nın yaklaşık 4 bin yıllık tarihi geçmişinin izlerini ve kültürünü, doğal güzellikleriyle turizmin hizmetine sunduğunu dile getirdi. Koçhan, kaya ıslahı ve restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı bulunan Sümela Manastırı’na, bu süre içeresinde alternatif turizm destinasyonları bulunduğunu ifade etti.

“Gözetleme kulesi tarzında bir kilise”

Koçhan, ilçenin manastır ve kiliseleri ile dikkati çektiğini belirterek, Maçka’nın Türkiye’nin inanç turizmi yönünden önemli merkezlerinden birisi haline geldiğini kaydetti. Koçhan, Aya Varvara Kilisesi’nin de yıllarca atıl durumda bulunduğuna dikkati çekti.Koçhan, “Aya Varvara Kilisesi aslında yıllarca atıl durumda bulunan, Sümela’nın gözetleme kulesi tarzında bir kiliseydi. Sümela’nın restorasyonu döneminde burayı değerlendirmek istedik. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Müdürlüğümüze yaptığımız müracaatlar üzerine, sağ olsunlar burada çalışma başlatmışlar. Şu an geldiğimiz noktada Aya Varvara Kilisesi turizme kazandırılmış durumda. Hem restorasyonu tamamlanmış hem de Sümela’nın ön tanıtım ofisi tarzında olmuş” dedi.

Koçhan, kilisede Sümela’nın 3 boyutlu gezilebilecek tarzda görsellerinin yer aldığını anlatı. Koçhan, “Kilisede Sümela’nın tarihçesini, ne zaman yapıldığını anlatan bir doku ve teras oluşturuldu. Turistlerin rahatlıkla o terasa geleceği ve daha yakından Sümela’yı ve vadiyi görebilecekleri güzel bir alan oldu. Aya Varvara gerçekten atıl durumda dururken, şu anda turizme kazandırılmış ve Sümela’nın önünde küçük bir kilise olmuş oldu” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla