Finike Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenecek Uluslararası Finike Portakal Festivali kapsamında 50 ton portakal kullanılarak devasa heykeller yapılacak.

Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından geçen yıl ödüle layık gören Finike Portakal Festivali’nin 2’ncisi 28 Haziran’da başlayacak. İspanyol caz sanatçısı Buika’nın yanı sıra Mustafa Ceceli, Ceylan, Zakkum, Murat Boz ve İsmail Altunsaray’ın konser vereceği festivalinin ana temasını portakal heykelleri oluşturuyor. Belediye ekipleri, Finike portakalı kullanılarak yapılan heykeller için çalışmalarını sürdürüyor.

Heykellerin yapıldığı festival alanında inceleme yapan Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, “Finike bilindiği üzere bir narenciye memleketi. Bizim için özellikle portakal çok özel. Havasıyla, suyuyla, toprağıyla burada özel bir portakal yetiştiriyoruz. Bu bölgede yetişen portakalın tadı başka yerde yok. Bizler de Finike’yi bu portakal üzerinden tanıtmak istedik” dedi.

Festival programı hakkında da bilgi veren Başkan Sarıoğlu, “Portakaldan heykeller yaparak Finike’yi portakalla süslüyoruz. Festivalimiz 28 Haziran’da portakal korteji ile başlamış olacak. Kortejimizde 15 küçük portakal figürümüz olacak. Traktörlerin üzerinde geçiş yapacaklar. Ayrıca festival alanına 10 tanede çok büyük portakaldan heykeller koyacağız. Bu heykellerin yapımı için 50- 55 ton civarında portakal kullanıyoruz” diye konuştu.

Festivalin ilk günü 28 Haziran’da Mustafa Ceceli’nin konser vereceğini anlatan Kaan Osman Sarıoğlu, “Konserlerin tümü ücretsiz olacak. İkinci gün Ceylan, üçüncü gün Zakkum ve dördüncü gün Murat Boz konserleri var. Bu yıl Neşet Ertaş’ı Anma Gecesi düzenleyeceğiz ve İsmail Altunsaray konser verecek. Tiyatro gösterisinin yanı sıra portakallı yemek yarışmaları, en iyi portakalı yetiştiren çiftçi yarışması gibi birçok etkinlik yapacağız. 7 Temmuz’da ise Türkiye’nin ayakta kalmış en ciddi tarihi eserlerinden Arykanda Antik Kenti’nde caz müziğinin güçlü sesi Buika konseriyle final yapacağız” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Uluslararası Finike Portakal Festivali başladı