Antalya’nın Finike Belediyesince düzenlenen 2’nci Uluslararası Finike Portakal Festivali başladı. Festivale, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de katıldı.

Finike Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Finike Portakal Festivali başladı. Festivalin açılış törenine AK Parti Milletvekilleri Mustafa Köse ve Atay Uslu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Finike Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Demre Kaymakamı Murat Uz, Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, geçen yıl ilki düzenlenen festivali Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu ile birlikte başlattıklarını hatırlattı. Türel, “İnşallah uzun yıllar, Finike’yi en önemli markası portakalımızı ve Finike’mizi marka değeri itibariyle güçlü bir hale getirerek bu festival gelenekselleşir” dedi.

Türel, festivallerin bir şehrin, bir ilçenin kültürel ve sanatsal etkinlikleri olarak tanıtımına büyük katkısı olduğunu belirtti. Başkan Türel, “Finike’nin portakalı dünyaca ünlü lezzetiyle tescilli ama biz bunu ülkemizde ne kadar iyi tanıtabiliyoruz? Bunu ciddi bir şekilde düşünmemiz lazım. Bu etkinliklerle Finike inşallah çok farklı bir noktaya gelecek. Çok değil üç yıl önce Finike’ye milletvekili ve genel başkan yardımcısı sıfatlarıyla geldiğimde Finike’nin en çok konuştuğu konu, adliye binası, hastaneydi. Biz bunları tamamlayacağız diye söz verdiğimizde maalesef bazı çevreler tarafından hayalcilikle suçlandık. Seçim yatırımı için bunları yapıyor dediler. İşte bu binalar en güzel şekilde yükseliyor ve kısa süre içerisinde hizmete de girecek” diye konuştu.

“Finike tarım ve turizm markası”

Türel, Finike’nin artık alt yapısıyla konuşulan ilçe olmaktan çıkacağını vurguladı. Türel, “Portakalını da kullanarak hem bir tarım hem de bir turizm markası olarak dikkat çekecek. Ama siz alt yapınızı tamamlayamadığınızda bu markalaşma için mesafe kat edemezsiniz. Hükümetimizle milletvekillerimizin gayretleriyle yerel yönetimler olarak bizim performansımızla çok iyi bir noktaya taşıdık. Artık Finike’nin kanalizasyon alt yapı meselesi gündemden kalktı. Finike portakalını tescilli hale getirmişsek bu ürünün sulama suyu yatırımlarıyla verimliliğini artırmamız lazım” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Antalya Şarampol Caddesi Projesi tamamlandı
Facebook Yorumları