Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, trafik sıkışıklığının yaşandığı kavşaklarda uygulamaya konulan “Akıllı Kavşak Kontrol Sistemi”, diğer kavşaklarda da uygulanmaya başlandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, “Akıllı Kavşak Kontrol Sistemi” ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamada, Türkiye’de bazı illerde uygulanmakta olan ve olumlu sonuçlar alınan Akıllı Kavşak Sisteminin 15 kavşakta daha uygulamaya konulduğu belirtildi. Akıllı Kavşak Sistemi’nin, Özsan Sanayi Sitesi, Hekimhan, Bostanbaşı, Hava Lojmanları, Beydağı Hastanesi, İstasyon, Sanayi, Emeksiz, Akpınar, Battalgazi, Çöşnük, Yimpaş, Turgut Özal Tıp Fakültesi, Nikah Saray, Mıhlıdut, Özden ve Emeksiz, Hasanbey ve Çınar kavşakları olmak üzere toplam 17 kavşakta uygulanmaya başlandığı kaydedildi.

Akıllı kavşak kontrol sistemi ile kavşaklar trafik yoğunluğuna göre yönetiliyor. Kavşaklarda bulunan her yön için birer kamera sistemi yer alırken, trafiğin yoğun olduğu yöndeki yeşil ışık daha uzun süre yanıyor. Böylece kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza indirilmiş oluyor.

Akıllı kavşak kontrol sistemi ile yol kapasitelerinin yüksek verimlilik sağlaması, sürücü ve yaya trafik güvenliliğinin arttırılması, emisyon salınım oranlarının düşürülmesi, yakıt – yedek parça harcamalarının ve bekleme sürelerinin azaltılması, itfaiye araçları, ambulans gibi araçlara geçiş üstünlüğünün verilmesi, sinyalizasyon faz düzenlemesinin otomatik yapılması, yeşil dalga uygulamasına imkan sağlanması gibi faydalar sağladığı belirtildi. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Malatya genelinde, 20 kavşağın daha bu sisteme dahil edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “Fotoğrafçılık Müzesi” kuruluyor