İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Okçular Vakfı koordinasyonunda yapılan Malazgirt Zaferi 946. yıldönümü kutlamaları, büyük bir katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi.

Malazgirt Zaferi’nin 946. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Muş’taki kutlamalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda bakan ve milletvekili ile vatandaşlar katıldı.

“Törenleri çok farklı hale getireceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada “Malazgirt’i devleti yönetenler unutsa da bu millet unutmadı. Bugün millet Malazgirt’te. Bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın. Ne kadar çalışsak az. İnşallah önümüzdeki yıl Malazgirt bir başka olacak. Buranın imarını farklı bir proje ile ele alacağız. Bu törenleri çok daha farklı hale getireceğiz” dedi.

“Ekonomik destanlar da yazabiliriz”

Kutlamalarla ilgili TV24’e konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Malazgirt Zaferi’nin 946. yıldönümü kutlamalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Okçular Vakfı koordinasyonunda gerçekleştiğini belirterek, “Malazgirt’te büyük bir heyecan var. Bu topraklarda binlerce şehit kanı var. Bu gök kubbe buna şahit. Böyle bir toprakta yaşıyoruz. Anadolu’ya girerken etnik yapılarımızı bir tarafa bırakarak ayın yürekle buraya gelmişiz” dedi.

“Devlet töreni haline getirildi”

Anadolu’nun fethinin İstanbul’un Fethi’nin başlangıcı olduğuna dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi:
“Alparslan Gazi’ye ve beraberindeki güzel orduya rahmet diliyorum, hayırla yad ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Malazgirt Zaferi kutlamaları çok daha büyük bir devlet töreni haline getirildi. Malazgirt’te birkaç kat düşmana karşı yürükleriyle cenk ederek galip gelmişler. Biz bu ruhu yaşatırsak, nasıl Çanakkale ve 15 Temmuz destanlarını yazdıysak, ekonomi başta olmak üzere her alanda da destanlar yazarız.”

“16 devlet kuran büyük bir milletiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’ü Türkiye’nin kurtuluşu olarak nitelendirmesinin çok doğru bir tespit olduğunun altın çizen Başkan Topbaş, şunları kaydetti:
“Bu bir inanç meselesidir. Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin bir önemi yoktur. Biz 80 milyon bir aile olduğumuzda önümüzde kimse duramaz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında dostlarımızın gurur duyduğu, düşmanlarımızın çekindiği, dünyada ezber bozan bir Türkiye’yi birlikte kurabiliriz. BM kültürü kalkınmada 4. Ayak olarak kabul eder. Buradaki yitirdiğimiz değerlerimizin tekrar hissedilmesi, gençlerimizin bunu tatması başka bir duygu. Geleneksel sanatlarımızın ve oyunlarımız burada sergileniyor. Bunlar bizi biz yapan değerlerdir. 946 yıl geriye gidebiliyorsunuz. Kaç milletin, kaç ülkenin bu kadar derinliği vardır? Bu topraklarda bin yıllık geçmişi olan ve 16 devlet kuran büyük bir milletiz. Bunu gururla her yerde söyleyebiliriz. Bu duygu 2023 ve 2071’in önünü açacaktır, buna inanıyorum.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  “ÇATI ÜSTÜ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ HAYIRLI OLSUN!”