İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile bezi yaparak, gazetecilere tanıttı. Topbaş, bezin yapılışını da uygulamalı olarak gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, AK Parti Şile İlçe Başkanı İlhan Ocaklı ve köylülerle birlikte, Şile bezinin yapılışını basın mensuplarına uygulamalı olarak gösterdi. Şile bezininin ipliğini yoğuran, kaynatan ve denizde yıkayarak kuma kuruması için seren Kadir Topbaş ve Can Tabakoğlu renkli görüntüler verdi.

“Bez Karadeniz’de yıkanıyor”

Başkan Topbaş, Şile bezinin çok eski geçmişi olan tarihi bir ürün ve doğal bir ürün olduğunu belirtti. Topbaş, çile halindeki ham ipliği sulu bir hamur içerisine sokarak güçlendirme yapıldığını ve kaynatıldığını ifade etti. Topbaş, daha sonra kurumaya bırakılan bezin dokumaya hazır hale getirildiğini söyledi. Şile bezinin en önemli aşamasının bezin Karadeniz’de yıkanması olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, “Şile bezinde gördüğünüz renkler tamamen doğal kök boya. Kimyasal hiçbir şey yok. Şile bezinin özelliği, kırışıklığını Karadeniz’deki tuzlardan almasıdır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş

Can Tabakoğlu da Şile bezinin 600 yıllık Türkmen geleneğinden geldiğini ve Osmanlı döneminden beri Şile’de en doğal şekliye yapıldığını söyledi. Giydiği gömleği gösteren Tabakoğlu, “Şile’yi sırtımızda taşıyoruz” diye espri yaptı.

Daha sonra Şile bezi üretim atölyesini gezen Kadir Topbaş ve beraberindekiler, Şile bezinin dokunma aşamalarını tezgahları tek tek gezerek inceledi. Şile bezinin dikiminin İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK kurslarında yapıldığını belirten Kadir Topbaş, “Şile bezinde yapılan ürünler çok sağlıklı. İnsanlar geç olmadan Şile’ye gelsin, Şile bezini fark etsin istiyoruz. Bebekler için çok yüksek fiyatlara doğal ürün arayanlara Şile bezinden yapılma ürünleri tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Şile İlçesi’nin Şile beziyle markasını dünyada tekrar hak ettiği bir noktaya taşımaya başladığının altını çizen Kadir Topbaş, “Bugün Şile bezi gömleğimi giyerek geldim. Arzu ediyoruz ki dünya sağlıklı bir yaşam için tercih edilecek bu kumaşı bilsin ve tanısın. Medyamız bunu tanıtsın ve bilinsin. Sağlıklı ve doğal bir giysi” dedi.

İnceleyin:  Erzurum'dan örnek 'çevreci kış turizmi' projesi

“Hizmet bizim işimiz”

Şile için öteden beri düşündükleri Şile Değirmeni projesinin Koruma Kurulu’ndan geçtiğini müjdeleyen Topbaş, şunları söyledi:
“İnşallah yakında inşaatına başlayacağız. İnanıyorum ki insanlar şile değirmeninden gelip un almak ekmek almak kahvaltı yapmak için Şile’yi yaz kış tercih edecekler. İnşallah metroyu bitirdiğimiz zaman da Alemdağ’dan bu tarafa shuttle ile geleceğiniz daha kısa mesafe ile İstanbul’un her yerine erişeceksiniz. Meydanda bir düzenleme var, altında
otopark üstü çarşı. Limanda da aynı şekilde çalışmalar yürütülüyor. Hizmet bizim işimiz. Sizi arkamızda gördüğümüz müddetçe daha fazla iş yapma arzumuz daha da gelişiyor.”

Facebook Yorumları