AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, CNN Türk 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, “Antalya bugün dünyada bir marka şehirdir. Ama bunu daha da yukarıya taşıyacağız” dedi.

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, CNN Türk 40 programında Buket Aydın’ın sorularını yanıtladı. Türel, Antalya’daki trafik sorununun olup olmadığının hususunun göreceli bir konu olduğunu belirterek, bunun tartışmaya açık olduğunu kaydetti. Türel, Antalya’da trafik yoğunluğunun çözülmesi için bu dönem toplamda 28 katlı köprülü kavşak yaptıklarını anlattı. Türel, “11 katlı köprülü kavşağı da ilk dönemimde yapmıştık. Benim olmadığım dönemlerde hiç yapılamadı. Trafikteki kesin çözüm toplu ulaşımın cazibesini arttırmak. O yüzden biz raylı sistem, metro çözümleri üretiyoruz” dedi.

“Antalya turist sayısında dünya 3’üncüsü”

Antalya- Londra arasından daha fazla bir içme suyu hattını yaptıklarını dile getiren Türel, “Bir taraftan bunları yapıyorken Avrupa’da ödül almış Konyaaltı Sahil Antalya Yaşam Parkı’nı yaptık. Onun dışında teleferiği tamamladık. Bunun dışında Boğaçayı’nda gerçekten çok önemli bir rekreasyon alanını hayata geçirdik. 2004’te kataloğumun kapağında New York, Londra, Paris, Barcelona, Miami, Hawaii, Dubai gibi şehirleri saymıştık. Onları geçmek gibi bir iddiayla 2004’te yola çıkmıştık. Bugün Antalya, Londra ve Paris’ten sonra Dünyada New York’la birlikte 13 milyon 600 bin konaklamalı turistle dünya üçüncüsü. Antalya artık Hawaii’yi, Miami’yi, Barcelona’yı, Dubai’yi geçmiş ama biz yeterli görmüyoruz” diye konuştu.

“Dünyanın en önemli filmleri Antalya’ya gelecek”

Yabancı film yatırımcılarıyla ilgili destekleme kanununun ocak ayında çıktığını dile getiren Türel, “Artık yabancı film prodüktörleri, yabancı diziler, Türkiye’de film çekeceklerse Kültür Bakanlığı’nın değerlendirmesi neticesinde yüzde 30’a kadar destek alabiliyorlar. Bu dünya ortalamaları içerisinde çok iyi bir noktada. Ben film platolarının uluslararası nitelikte filmlere ev sahipliği yapması açısından kurulmasını çok önemsiyorum. Dünyanın en önemli filmleri Antalya’ya gelecekler. O ünlü sanatçılar, Tom Cruise’ler, Brad Pitt’ler, Angelina Jolie’ler, kim varsa hepsi gelip film çekecekler. Bu konuda biz Amerika’daki Hollywood’daki stüdyolardan da iyisini yapacağımızı iddia ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Bozbey: ''İznik Gölü turizme kazandırılacak''

“Antalya markasını yukarı taşıyacağız”

Antalya’da 3 ay olan turizm sezonunun 9 aya çıktığını anlatan Türel, şunları söyledi: “Hedefimiz 12 aya çıkarmak ki mevsimlik işsizlerde kalmasın 12 ay otellerimizde bütün herkes çalışsın. 12 aya turizmimizi yayıyorken bu sefer ürünümüzü de çeşitlendireceğiz. İşte Trump’ın oğlu Antalya’ya av yapmaya geldi. Antalya’da Noel Baba inanç turizmi var. Dolaysıyla bu kadar çok ürün zenginliği olan bir şehrin marka değerini çok daha iyi güçlendirmemiz lazım. Onun için kruvaziyer limanlar, onun için yat limanları, onun için film platoları diyoruz. Ve onun için kent merkezi düzenlemeleri diyoruz. Bunu yaptığımızda çok net söylüyorum. Antalya’yı tutabilene aşk olsun.”

Facebook Yorumları