Ana SayfaArkeolojiSoli Pompeiopolis Antik Kenti arkeopark yapılacak

Soli Pompeiopolis Antik Kenti arkeopark yapılacak

Mezitli Belediyesi, Soli Pompeiopolis Antik Kenti arkeopark yapmak için harekete geçti. Hazırlanan proje, Kültür ve Turizm Bakanlığına sunuldu.

Mersin’in Mezitli Belediyesi, Soli Pompeiopolis Antik Kenti arkeopark yapmak için harekete geçti. Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kazı çalışmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Remzi Yağcı ve ekibini ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Kendisi de bir arkeolog olan Belediye Meclis Üyesi Ramazan Toker’in de eşlik ettiği ziyarette, Prof. Yağcı, Başkan Tarhan’a Soli Pompeiopolis Sütunlu Cadde ve doğu bölümünde bulunan höyükte yapılan son kazılarda ortaya çıkan bulgularla ilgili bilgi verdi.

“Dünya önemli bir esere kavuşacak”

Yağcı, Soli Pompeiopolis Antik Kenti Sütunlu Cadde’de gerçekleştirdikleri kazı çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Yağcı, buna paralel olarak da höyük alanının güney ucundaki hamamda kazı yaptıklarını ifade etti. Yağcı, “Her zaman bize destek olan başkanımızın ziyareti bizi onurlandırmıştır. Özellikle son dönemde oldukça önemli bulgular elde ettiğimiz Bizans dönemine ait bir hamamdaki çalışmaları kendisine göstermek istedik. Bu alan çok farklı kültürlerin iç içe geçmiş bir şeklini oluşturuyor. Tamamıyla açığa çıkarılarak restore edilirse dünya çok önemli bir esere kavuşmuş olacak” dedi.

“Zenginlikleri insanlarla buluşturmalıyız”

Başkan Tarhan da bölgede kazıların tamamlanarak bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Tarhan, bunun için ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti. Bölgenin tam bir kültür hazinesi olduğunu dile getiren Tarhan, “Bu zenginlikleri bir an önce yeryüzüne çıkararak insanlarla buluşturmalıyız. Bölgede kamulaştırmanın ve kazıların tamamlanarak tarihi değerlerin yok olmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Burada 3 bin yıla yayılmış medeniyetlerin üst üste gelmiş kalıntılarından bahsediyoruz. Zaten Mezitli’mizin neresini kazsak mutlaka böylesi bir kültürel zenginlikle karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Tarhan, geçtiğimiz yıllarda inşaat kazısında Roma mezarları bulunduğunu anımsattı. Tarhan, “Yine birkaç gün önce yol yapımı sırasında birkaç mezarın bir arada bulunduğu mezarlık tesadüfen ortaya çıktı. Zaten uzun zamandır Soli ve çevresinde gerçekleşen kazılar da devam ediyor. Yine çok az kalıntısı kalmış olsa da Amfi Tiyatro, çok fazla gündeme getirmemize rağmen halen gün yüzüne çıkaramadığımız, ünlü matematikçi ve düşünür Aratos’un mezarı, güneyimizde Selçuk Üniversitesi tarafından geçtiğimiz günlerde keşfi tamamlanan antik limanımız yeniden günyüzüne çıkarılmayı bekliyor” ifadelerinde bulundu.

Başkan Tarhan, antik kentte incelemelerde bulundu.

“Kültürlerin buluşma noktası”

Tarhan, Soli Pompeiopolis Antik Kenti harabeleri ve çevresini arkeopark haline getirecek bir proje hazırladıkları bilgisini de verdi. Tarhan, Soli Pompeiopolis Sütunlu Cadde’nin yanı sıra antik liman, höyük ve Aratos’un mezarının içerisinde bulunduğu yüzlerce dönümlük alan için hazırlanan projeyi tamamlanmasının ardından Kültür Bakanlığı’na sunduklarını söyledi.

İnceleyin:  Gediz Deltası UNESCO doğa mirası adayı

“Turizmle buluşturmayı hedefliyoruz”

Mezitli’nin 3 bin yıllık geçmişiyle farklı kültürlerin buluşma noktası olduğunu belirten Tarhan, şunları kaydetti:
“Her kazma vuruşunda yepyeni bir zenginlikle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu durum gösteriyor ki, çok büyük zenginliklerin üzerinde oturuyoruz. Gönül isterdi ki, buradaki çalışmalar hızla devam etsin ve bu tarihi değerler gün yüzüne çıkarılsın. Valilik kanalıyla başlattığımız bir başvurumuz var. Zemine ve tarihi eserlere zarar vermeden dev bir arkeopark projesi ile bu tarihi eserleri halkımızla ve turizmle buluşturmayı hedefliyoruz. Eğer Kültür Bakanlığı’ndan gereken onayı alabilirsek dünyanın pek çok yerinden tarih meraklıları gelip buraları yakından görme şansı bulacaklar. Mezitli ve Mersin’in tüm dünyada tanınması için önemli bir adım atmış olacağız. Bu bölgenin, Mersin’in dünyaya açılan kapısı olacağına inancımız tam.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/ozel6292/public_html/wp-content/litespeed/css/147398fd658f60fbc7e8239559d73d67.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/ozel6292/...', 130, Array) #1 /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/ozel6292/...') #2 /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.oze...', 'css', true, Array) #3 /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/ozel6292/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/ozel6292/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130