Gölcük Belediyesi, Tarihi Yalı Evleri ile ilgili çok yönlü çalışma başlattı. Yapılacak çalışma ile hayata dönecek evler, iş yerleri olacak.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Tarih Koridoru Projesi kapsamında Değirmendere Yalı Mahallesi’nde yapımı devam eden Tarihi Yalı Evleri restorasyon çalışmalarını inceledi. 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu’nca onaylanırken, 2 evin yapımı tamamlandı. Diğer evlerin restorasyon çalışmalarının ise Ekim ayında tamamlanması hedefleniyor.

“Sanatsal etkinlikler yapılacak”

Başkan Ellibeş, tarihi evlerde sanatsal etkinlikler yapılacağını belirtti. , “Değirmendere Yalı Mahallemizde uzun yıllar önce var olan yalı evlerimizi aslına uygun olarak yeniden imar ve inşa etmekteyiz. Hazırladığımız projemiz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nca onaylandıktan sonra ihalesine çıktık ve başarıyla sürüyor. Tarihi dokuyu birebir günümüze taşımış bulunmaktayız. Yalı Evleri Projesi içerisinde sanatsal etkinliklerin yapılabileceği altyapıyı oluşturuyoruz. Seramik müzemiz, ahşap heykel müzemiz gibi hem de konaklama anlamında bir butik misafirhanemiz söz konusu olacak. Restoranlarımız, kafelerimiz, yöresel ürünlerin satılacağı, pazarlanacağı iş yerlerimiz, amfi sahnemiz, sokağımız , çarşılarımızın bu şekliyle geçmişten kalan tarihi dokuyu günümüze yansıtmış olacağız. Değirmendere’mize Yalı Evleri şimdiden hayırlı olsun diyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kaçak yapı inşa edenlere duyuru!