Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte çekimleri devam eden bir sinema filmi için yönetmenin ricası üzerine Vecihi Hürkuş’un öğretmeni rolünü üstlendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte çekimleri devam eden bir sinema filminde Vecihi Hürkuş’un öğretmeni rolünü üstlendi. Başkan Gürkan’ın da kısa bir rol üstlendiği filmin çekimleri, eski tren garı olarak bilinen Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde sürüyor. Filmde, Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden biri olan, ilk uçak tasarım ve üreticisi Vecihi Hürkuş’un hayatı anlatılıyor. Belediye Başkanı filmde, “Öğretmen Albay” rolünü canlandırıyor. Gürkan, çekimler sonrası yaptığı açıklamada, filmin Edirne tanıtımı için önemli olduğunu dile getirdi.

Her projeye değil ancak ciddi ve Edirne’nin tanıtımına katkısı olacak projelere destek vermeyi sürdüreceklerini anlatan Gürkan, “Yönetmen arkadaşımızın ricası üzerine benim de filmde küçük bir rolüm var. Sanata ve kültüre verilen desteğin o kente geri dönmesi çok anlamlıdır. Sanat ve kültür camiasına ‘Edirneliler sanata ve kültüre destek veriyor’ imajını yaratmak istiyoruz. Benim rol almam da bunun bir parçası. Öğretmen bir kumandanı oynayacağız. Vecihi Hürkuş’a uçakla ilgili bilgiler vereceğiz” diye konuştu.

Ayrıca Kudret Sabancı’nın yönettiği, senaryosunu Savaş Korkmaz’ın yazdığı filmde, Vecihi Hürkuş’u Hilmi Cem İntepe, Hadiye Hürkuş’u ise Gizem Karaca canlandırıyor. Filmin 2018’de vizyona girmesi bekleniyor.

I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda görev yapan, düşman uçağı düşüren ilk Türk pilot olan Vecihi Hürkuş’un hayatı beyaz perdeye aktarılıyor. Henüz 16 yaşındayken uçma sevdasının peşinden giden Vecihi Hürkuş, hayatını uçak üretmeye ve yeni pilotlar eğitmeye adadı.  Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş’un hayatının anlatılacağı filmin yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın üstleniyor. Senaryosunu Savaş Korkmaz’ın kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Hilmicem İntepe, Gizem Karaca, Miray Daner, Bora Akkaş, Zeyno Eracar, Murat Arkın, Bahadır Yenişehirlioğlu gibi isimler yer alıyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bisiklet kenti Mersin