nevşehir kadın istihdamı 2

Nevşehir’de kadın istihdamı sağlayacak olan “İstihdamda Sosyal Sorumluluk Adımı” projesine Bakanlıktan onay geldi. Projeyle, kurulacak olan merkezde kadınlara mesleki eğitim verilmesi ve istihdamının sağlanması hedefleniyor. 

NEVŞEHİR – Nevşehir Belediyesi‘nin 2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamındaki “Nevşehir’de İstihdamda Sosyal Sorumluluk Adımı (NİSSA)” projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun bulunarak, desteklenmeye hak kazandı. Proje; Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş tarafından hazırlanarak, Ahiler Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunuldu. Toplam 3,3 milyon TL bütçesi olan projeye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tahsis edilen yaklaşık 2,5 milyon TL’lik hibe, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kullandırılacak.

Proje; Nevşehir Valisi ve Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Aktaş’ın yanı sıra Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol’un katılımıyla imzalandı.

Nevşehir’de kadın istihdamı hedefiyle atölyeler açılacak

Proje kapsamında sabun üretimi, cam işleme, seramik ve bez çanta dikim atölyesi ile projede çalışacak kadınların küçük çocukları için oyun alanları, kütüphane ve etüt merkezi oluşturulacak. Atölyelere ilave olarak kadınlara sosyal yaşamlarında psikolojik destek olmak ve aile içerisinde iletişim bağının kopmaması amacı ile Nevşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek bir alanda aile danışma merkezi kurulacak. Aile danışma merkezinde kadınlara ve gerektiğinde ailelerine; motivasyon, uyum ve davranış sorunları, boşanma, özgüven ve korkular gibi konularda kapsamlı olarak psikologlar tarafından psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri verilecek.

Aile danışma merkezinde; kadınların yasal haklarının bilincine varmalarını sağlamak ve haklarını aramak, başvurulacak kurum ve kuruluşlar hakkında bilgilenmelerini sağlamak amacıyla, avukat aracılığıyla destek de sağlanacak. Ayrıca, obezite ile mücadele, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam konularında diyetisyen desteği verilecek.

İnceleyin:  ESHOT, üç santral daha kuruyor

“Proje şehir ekonomisine de katkı sağlayacak”

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, ilk etapta 50, ilerleyen zamanda ise daha fazla sayıda kadın istihdamı hedeflediklerini söyledi. Projenin şehir ekonomisine de ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Arı, “Şehrimize değer katacak projeler üretmeye devam ediyoruz. Halkımıza bunun için söz verdiğimiz tüm projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Nevşehirli kadınlarımızın istihdama katılmaları için her türlü desteği sunacağımızı her zaman söylemiştik. İşte bunun ilk adımı bu projeyle gerçekleşiyor. İlk etapta 50 kadınımız olmak üzere çok sayıda hemşehrimize bu proje sayesinde istihdam olanağı sağlayacağız. Şehrimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

nevşehir kadın istihdamı 1

Facebook Yorumları