İstanbul’un Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, hayvanlarla ilgili konuların siyasetin çok daha üzerinde olduğunu belirterek, bunun ortak hareket edilmesi gereken bir kavram olduğunu söyledi.

Türkiye’de son günlerde gündemde olan hayvanlara yapılan işkence ve eziyetler, tüm ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Bu durum, uzun zamandır konuşulan ve birçok kesim tarafından desteklenen hayvan hakları ile ilgili kanunu da gündeme getirdi. Birçok vatandaş, hayvanların yaşadığı üzücü olayların ardından, hayvan barınaklarına giderek hayvanlara destek olmaya çalıştı. Diğer yandan bu olaylara sebep verenler için ceza isteyenler bu cezaların daha da ağırlaştırılmasını talep etti.

Kadıköy Belediyesi ise, Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi ile hayvanlara karşı yapılan olumsuz davranışların önüne geçmeye çalışıyor. Belediye hem hayvanların sağlığı ile ilgileniyor hem de hayvanseverlere sahiplendirme şansı tanıyor.

“Sahiplendirmeyi teşvik ediyoruz”

Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Kadıköy Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezini gezdi. Nuhoğlu, sokak hayvanları ve yardıma muhtaç hayvanlar hakkında yaptıkları projeleri anlattı. Nuhoğlu, barınakta 500’e yakın hayvan olduğuna ve sahiplendirmeyi teşvik ettiklerine dikkat çekti. Bu gibi projelerde gönüllüler ile çalıştıklarını belirten Başkan Nuhoğlu, gönüllülerin çok büyük desteği olduğunun da altını çizdi.

Hayvanların bu yaşamın bir parçası olduğunu dile getiren Nuhoğlu, bu doğaya sadece bizim değil hayvanların da sahip olduğunu söyledi. Sapanca’da yaşanan olaya da değinenNuhoğlu, “Hayvanlarla ilgili konular, siyasetin çok üzerinde, ortak hareket edilmesi gereken kavramlardır. Hayvanlara ilişkin, toplumlarda dönem dönem büyük patlamalar oluştu. Özellikle de hayvanlara kötü davranılmasıyla ilgili. Her o noktada bu yakalanmalıydı. İlla bir hayvanın kesilmesi gerekmiyor, zarar görmesi, işkence görmesi gerekmiyor. Bence hangi noktada yakaladıysak, o noktada ilerleyip, düzeltmemiz lazım. Bu konuların siyasetle de çok malzeme yapılmasını doğru bulmuyorum. Bunun hayvanlara zarar vereceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İki başkan, 'Samsung Boğaziçi Yarışı'nda çocuklar için kulaç attı