İstanbul’un Kadıköy Belediyesinin, kardeş belediyelerle iş birliği çerçevesinde Bingöl’ün Yayladere ilçesinde yaptığı Yayladere Kültür Merkezi açıldı.

Kadıköy Belediyesi tarafından Bingöl’ün Yayladere ilçesinde Kültür Merkezi yaptırıldı. Tamamlanan merkezin açılışı törenle yapıldı. Törene, CHP Genel Başkan Yardımcıları Tekin Bingöl ve Veli Ağbaba, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, ilçe idari amirleri katıldı. Tören, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının okunmasıyla başladı. Kılıçdaroğlu mesajında, kültür merkezinin açılışından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Düzenlemiş olduğunuz Kadıköy Belediyesinin katkılarıyla hayata geçirilen bu güzel projede herkesi içtenlikle kutluyorum” dedi.

“Örnek teşkil edecek”

Yayladere Belediye Başkanı Sabri Akyürek, aylardır bu açılışa hazırlandıklarını belirterek, çok büyük emeklerle bu merkezi yaptıklarını kaydetti. Akyürek, “Kardeş Belediyemiz Kadıköy Belediyesi ikinci elimiz oldu. Başkan ve abim demekten onur duyduğum Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun kapısını her çaldığımızda bizi boş göndermeyen tavrından ve desteklerinden dolayı şahsım ve halkım adına şükranlarımı sunuyorum. Yayladere Kültür Merkezi toplumsal gerektirdiği etkinliklere ortam sağlayacak, eğitim ve kültür faaliyetleri ile örnek teşkil edecektir” dedi.

“Pırıl pırıl bir gelecek sağlayacak”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise, Kadıköy ile Yayladere’nin geçmişinin 100 yıl öncesine dayandığını anlattı. Nuhoğlu, “Haydarpaşa Garı’nın yapımında Kiğılı, Yayladereli taş ustalarının büyük emeği var. Yayladereli taş ustalarının Kadıköy Yeldeğirmeni’ne yerleşmesiyle Kadıköy ile bu ilçe arasında çok yakın bir bağ oluştu. Ben buraya gelince çok fazla Kadıköylü görüyorum. Sanırım çoğunluk kışın Kadıköy’de yazın ise Yayladere’deki köylerinde ikamet ediyor. O anlamda Yayladere ile bizim kardeşliğimizin bir aile yaşamına dönüştüğünü görüyorum” diye konuştu.

Nuhoğlu, Kadıköy Belediye Meclisi oy birliği ile Yayladere ile Kardeş ilçe projesinin başlattıklarını ifade etti. Nuhoğlu, “Kentlerin birbirlerini tanıması, kültür alışverişinde bulunmasının gelecekte bize pırıl pırıl bir gelecek sağlayacağını düşünüyoruz. Siz eğer çocuklarınızı müzik ve spor ile yetiştirirseniz aydınlık gelecek yaratırsınız. Teröre şiddete karşı olduk, her zaman demokrasiden yana olduk. O nedenle bu kültür merkezinin ilçeye iyilik, güzellik ve demokrasi getireceğine inanıyorum ve Yayladere halkına göstermiş olduğu bu ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Yayladere Kültür Merkezi

Çeşitli kültür sanat etkinliklerine ve kurslara ev sahipliği yapacak olan “Yayladere Kültür Merkezi” Yayladereli vatandaşların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda şekillendirildi. İki çok amaçlı salon, kütüphane, spor salonu ve bilgisayar laboratuvarının bulunduğu Yayladere Kültür Merkezi’nde mutfak ve misafir ağırlama odaları da yer alıyor. 970 metrekare alana kurulu olan Kültür Merkezi’nin zemin katında çok amaçlı salon, spor odası ve mutfak bulunuyor. Kültür Merkezi’nin birinci katında ise çok amaçlı salonun yanı sıra bir kütüphane ve bilgisayar odası yer alıyor.

İnceleyin:  İzmir'deki iki sokak resmi "Street Art Cities" seçkisinde
Facebook Yorumları