Bursa’nın İnegöl Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde projelendirdiği ve şehrin ana arterlerinde yaşanan trafik sorununa en az yüzde 20 oranında çözüm getirmesi hedeflenen Akıllı Kavşak uygulamalarından ilki AVM kavşağında uygulandı. ‘Akıllı sinyalizasyonlu kavşak’ çalışmalarının tamamlanmasının ardından alanda inceleme yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Yeni sistem ile trafiğin daha rahat olduğunu görüyoruz” dedi.

İnegöl’ün ilk akıllı sinyalizasyonlu kavşak modeli uygulaması tamamlandı. AVM kavşağında İnegöl ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri işbirliğinde uygulanarak hayata geçirilen kavşağın yeni sistemle hizmete girmesinin ardından, bölgede hissedilir derecede rahatlana oldu.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, çalışmaları tamamlanan AVM kavşağında incelemede bulundu. İnceleme sırasında bir açıklama da yapan Başkan Taban, “Bursa Büyükşehir Belediyemizin başlattığı ve bitirdiği kavşak çalışması ne aşamada olduğunu görmek için yerinde gelip görmek istedim. Bir taraftan asfalt çalışmaları, bir taraftan tretuar ve kaldırım taşlarının döşenmesi, bir taraftan da akıllı sinyalizasyon işlemlerinin tamamlandığını görüyoruz. Şuan bu çalışmaların tamamlanması ile trafik bu bölgede rahatladı” dedi.

DRONE İLE ÇEKİMLER YAPILDI

Akıllı kavşak modeli uygulanmadan önce drone ile çekimler ve sayımların yapıldığını belirten Başkan Taban, “Bu kapsamda burada drone kameralarla çekimler yapıldı, ölçümler yapıldı. Bu sayımlar neticesinde sürücülerin hangi yöne hangi yüzde ile devam ettiklerini gözlemlediler ve bunları raporlara döktüler. Burası şehrimizin önemli bir noktası. Yani burası giriş ve çıkışın yapıldığı nokta. Aynı zamanda Alanyurt istikametine bağlanan nokta. Yol genişlikleri açısından, ilave kollar kazandırılmaya çalışıldı. Ve depolama alanları açısından da akıllı sinyalizasyon ile geçiş güzergahlarında kime ne kadar yeşil ışık, kime ne kadar kırmızı ışık yakması ile ilgili arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yaptı. İnegöl’ümüze hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları