Bursa’nın İnegöl Belediyesi, ilçede hizmet veren 110 halk otobüsünü yeniliyor. Yenileme sayesinde, daha geniş ve konforlu otobüsler kullanılacak.

İnegöl’de uzun yıllardır kullanılan halk otobüsleri yenileniyor. Yeni halk otobüsleri olarak kullanılacak sarı renkli 110 araç, düzenlenen törenle kamuoyuna tanıtıldı. Mevcut araçlara göre daha geniş ve konforlu olan araçlarda, aynı zamanda engelli rampası da mevcut. 26 oturarak ve 35 ayakta olmak üzere 61 yolcu kapasiteli araçların İnegöl’de sabah ve akşam saatlerinde yaşanan halk otobüslerindeki yoğunluğa çözüm olması bekleniyor.

Tanıtım törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediyesi Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel, CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, belediye meclis üyeleri, Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgün ile çok sayıda davetli katıldı.

“Dünya standartlarında ulaşım”

İNULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bayram

Tanıtım töreninde konuşan İNULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bayram, 7 yıldır İnegöl’de toplu taşımayı sağlıklı bir şekilde sürdürdüklerini ifade ederek; “İNULAŞ A.Ş. olarak Mart 2010 döneminde şuan Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Alinur Aktaş’ın göstermiş olduğu üstün gayret ve fedakarlıklarla hayata geçirilen ‘Ulaşımda kardeşlik projesiyle’ bu hizmeti 7 yıldır sağlıklı ve güvenli bir şekilde sürdürmekteyiz. Şehir içi yolcu taşımacılığında ekonomik, konforlu, rahat ve güvenli ulaşım imkanı sunabilmek için sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak, halkımıza dünya standartlarında ulaşım imkanı sunmak adına alınan 110 adet tamamı 2017 model, Otokar marka, 26 oturak 35 ayakta olmak üzere 61 yolcu kapasiteli otobüslerimizi hizmete alıyoruz. İnegöl halkımız her zaman her şeyin en iyisine layıktır” dedi.

“İlk filo İnegöl Belediyesine”

OTOKAR Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgün

Törende, yeni araçların alındığı Otokar firmasının Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgün de kısa bir konuşma yaptı. Akgün, “Firmamız Otokar Türkiye’nin en eski otobüs firması. 1963 yılında kurulan Türkiye’nin ilk, tek ve milli otobüs firması. Kurulduğumuz tarihten bu yana kendi imkanlarımızla, kendi mühendislerimizle, kendi Ar-Ge’mizle, kendi çalışanımızla yüzde 100 yerli otobüslerimizi yapmakta ve Türk halkının kullanımına sunmaktayız. Başta Avrupa olmak üzere dünyada 61 ülkeye de değişik tipte otobüslerimizi tedarik etmekteyiz. Bütün dünya Türk mühendisinin, Türk işçisinin gücünü böylelikle görmekte. Alçak tabanlı Sultan LF dediğimiz araçlar ilk ürünlerimiz. Kısmet oldu, İnegöl Belediyesi’ne ilk en büyük filomuzun teslimatını gerçekleştiriyoruz bugün. Burada önemli olan yeni teknolojilerle birlikte insan hayatına önem vermek, emniyet tedbirlerini tüm otobüslerde kullanabilmek. Bu otobüslerin İnegöl halkına hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

İnceleyin:  Bisiklet kenti Mersin

“Bugün bizim düğünümüz var”

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise konuşmasına “Bugün bizim düğünümüz var” sözleriyle başladı. Sıradan bir açılış gerçekleştirilmediğini ifade eden Taban, “Ama her şeyden önce hakkı teslim etmek lazım. Büyükşehir kanunu bildiğiniz üzere 2014 yılından itibaren ilçemizde de uygulanmaya başladı. Dolayısıyla bu süreçle beraber bazı ana başlıklar Büyükşehir Belediyemize geçti. Ulaşımda bunlardan biri. Ancak başta Alinur Aktaş Başkanımızın destekleri ve planlamalarıyla bugüne geldik. Aslında 2014 yılı başında biz İNULAŞ yetkilileri ile oturup konuştuk. Yaptığımız planlama da biraz gecikti. 2016 yılı sonunu hedeflemişken bugüne kaldı. Amacımız şu anki mevcut yerel işletmeciyi de zor durumda bırakmamaktı. Bu süreçte hangi aracın olması gerektiğine ilişkin de incelemeler, istişareler yapıldı ve nihayetinde bir marka üzerinde karar verildi. Beraberinde işletmeci de gerekli adımı attı. Sözün kısası şudur; Sayın Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın gösterdiği kararlılıkla bugün burada sizin hizmetlerinize sunulmak üzere hazır bulunuyor” diye konuştu.

“Yeni araçlar huzur ve güven veriyor”

Alper Taban, araçlar hakkında da bilgi verdi. Taban, “İnsanlarımızın huzurla, güven içerisinde rahatlıkla kullanabileceği, içine bindiğimizde yüksek tavana sahip, engelli vatandaşlarımız için de kolaylıkların yer aldığı, engelli rampasının bulunduğu bir araç. Eski araçlara göre daha uzun ve konforlu araçlar” dedi.

“Bugünlere kolay gelinmedi”

Törende son konuşmayı ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş yaptı. Aktaş, İnegöl’de 2010 yılından bu yana uygulanan toplu ulaşım sisteminin sağlanması adına önemli fedakarlıklar yapıldığını hatırlattı. Aktaş, “Bugünlere kolay gelinmedi. Geçirdiğimiz süreçlerde çok tartıştık, konuştuk. Bir tane derdimiz vardı, toplu ulaşımı teşvik edebilmek, toplu ulaşımı daha kaliteli hale getirebilmek. Allah’a hamdolsun şuan onu burada görüyorum ve inşallah İnegöl insanı bu araçlardan dolu dolu istifade edecek. Toplu ulaşımı tercih edecek ve dolayısıyla da trafik yoğunluğuna sebep olan çok kısa mesafelerdeki araç kullanımı ortadan kalkmış olacak. Siz kaliteli, güvenli ve ucuz ulaşım imkanını sunarsanız birileri de çok meraklı değil araçlarıyla birkaç kilometrelik mesafeleri gitmeye. Dolayısıyla şehirdeki herkesi toplu ulaşıma teşvik etmemiz lazım. Biraz beklemek belki de iyi oldu. En son model sisteme uydurulmaya çalışıldı” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Aktaş, yapılan anlaşma gereği 110 araçlık filonun alındığı Otokar firmasının İnegöl Belediyesi’ne de bir otobüs hediye ettiğini kaydetti. Aktaş, “Alanda gördüğünüz beyaz araçta İnegöl Belediyesi’ne hediye edilmiş bir araç. Engellilere, okullara, spor müsabakalarına tahsis edilecek bir araç. Bu da bu işin bonusu oldu. Otokar’a teşekkür ediyoruz. Geldiğimiz noktada bugün 110 aracın töreni için bir araya geldik” diye konuştu.

İnceleyin:  Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kızılay’a 500 bin TL’lik araç alacak

REKLAM KİRLİLİĞİ SON BULUYOR

Eski araçların üzerinde reklamlarla alakalı da yoğun bir talep olduğunu ve bunun adeta bir çılgınlık haline dönüştüğünü aktaran Başkan Aktaş, “Farklı reklam argümanları vardı. Çok hoş olmuyordu şehir estetiği açısından. Bunlarla beraber bu organizasyonun daha güzel tamamlanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Otokar firması tarafından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ve İNULAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bayram’a plaket takdim edildi. Yapılan duaların ardından araçların gezilmesi ve tanıtılmasıyla tören sona erdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, alanda sarı otobüslerle tur atarak ilk testi de yaptı.

Facebook Yorumları