Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, içme suyu hattından elektrik üretecekleri bir proje geliştirdiklerini açıkladı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yeni çalışmalarına iliştin açıklama yaptı. Gümrükçüoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak dere yatakları üzerinde dereleri kurutan, çevreye zarar veren HES’lere izin vermediklerini belirtti. Gümrükçüoğlu, “Kendi idaremiz için bile olsa dere yataklarında HES yoğunluğuna izin vermeyiz. TİSKİ Genel Müdürlüğümüz, içme suyu ana isale hatları üzerinde elektrik üretimi gerçekleştirecektir. Bunlardan birisi Atasu Barajı’ndan
Esiroğlu Arıtma Tesisine gelen ana isale hattı üzerinde kurulacaktır. Projesi hazırlanmış olup 450 KWA enerji üretimi sağlanacaktır. Finansmanının önemli bir bölümü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından hibe olarak karşılanacaktır” dedi.

“İlk etapta 100 KWA elektrik üretimi yapılacak”

Gümrükçüoğlu, içme suyundan elektrik üretilecek bir başka noktanın ise Karakaya Grup İçme Suyu olduğunu ifade etti. Gümrükçüoğlu, “Karakaya Grup İçme Suyu’nun halkımıza en güzel şekilde sunulması için yapımına başladığımız ve tamamlanma aşamasına getirdiğimiz içme suyu arıtma tesisine gelen ana isale hattı üzerinde enerji santrali yapım çalışmalarımız devam etmektedir. Burada kurmakta olduğumuz santral toplamda 400 KWA enerji üretim kapasitesine sahip olmakla birlikte ilk etapta 100 KWA enerji üretimi gerçekleştirilecektir. Burada yapım çalışmalarına devam ettiğimiz santral 2018 yılında hizmete alınacaktır” diye konuştu.

Gümrükçüoğlu, yapım çalışmalarına devam edilen Araklı-Sürmene İçme Suyu’nda da, arıtma tesisine gelen ana isale hattı üzerinde elektrik üretimi gerçekleştirmek için proje çalışmalarına devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Melikgazi Belediyesi GES Projeleri ile dikkat çekiyor