İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Ukrayna’nın Odessa şehrinde yapılan İstanbul Park’ı açan Başkan Kadir Topbaş, Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov’u ziyaretinde şehre yenilenmiş 30 otobüs hediye edeceklerini açıkladı.

odessa-istanbulİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile birlikte İstanbul’un Kardeş Şehri Ukrayna Odessa’da yapılan İstanbul Park’ın açılışını yaptı. Başkan Kadir Topbaş, daha sonra da Odessa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov’u makamında ziyaret etti.Görüşmede konuşan Başkan Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya her zaman destek verdiğini ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için çabaladığını belirterek, Türkiye’nin Ukrayna ve Odessa ile Osmanlı Devleti dönemine dayanan çok eski bir bağı olduğunu hatırlattı.“Eski dostların bir araya gelişiyle güçlü ve duygusal bir bağ oluştu” diyen Kadir Topbaş, açılışı yapılan İstanbul Park ile İstanbul-Odessa arasındaki Kardeş Şehir protokolünün 20. yılında çok güçlü hale geldiğini söyledi.

Başkan Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iki şehir arasında 20 yıl önce başlattığı Kardeş Şehir anlaşmasına açılışını yaptığımız İstanbul Park ile destek olmamız bizim için çok anlamlı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun devlet erkanıyla birlikte parkın açılışına katılması da bizi çok mutlu etti” diye konuştu.İBB ve UNACLA Başkanı olarak yerel diplomasiyi çok önemsediklerini ifade eden Kadir Topbaş, yerel ilişkilerin halkları birbirine yaklaştırdığını ve barışa katkı sunduğunu dile getirdi. Kardeş Şehir Odessa’ya destek vermek adına ulaşım ve altyapı başta olmak üzere birçok alanda teknik ekip göndereceklerini belirten Topbaş, her alanda bilgi ve deneyim paylaşımına açık olduklarını kaydetti. Odessa’daki kent içi ulaşımın gelişmesine destek vermek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak şehre yenilenmiş 30 otobüs hediye edeceklerini açıklayan Topbaş, şöyle konuştu; “Yerel yönetimler olarak gücümüz yettiğince el ele tutuşmamız gerekir. Otobüsleri inşallah 2018 yılında göndermeye başlayacağız. İstanbullular’ın hediyesi olacak bu otobüslerin Odessa’ya ayrı bir güzellik getireceğine inanıyorum. Odessa Belediyesi’nin başarılı çalışmalarına ve şehrin gelişimine böyle bir destek vermek istiyoruz.”Kardeş Şehir İstanbul’un belediye başkanı Kadir Topbaş’ı Ukrayna’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Gennadiy Trukhanov da İBB’nin Odessa’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

İnceleyin:  Kasımpaşa – Hasköy Tüneli törenle hizmete açıldı

istanbul-odessa

Facebook Yorumları