Ana SayfaMimariRestorasyonTARİHİ SULTAN SELİM CAMİSİ RESTORE EDİLDİ

TARİHİ SULTAN SELİM CAMİSİ RESTORE EDİLDİ

Tarihi Sultan Selim Camisi’nde tarihindeki en kapsamlı restorasyonu tamamlayan Konya Büyükşehir Belediyesi, camiyi yeniden ibadete açtı.

Caminin gelecek kuşaklara aktarılması açısından bugüne kadar yapılan en kapsamlı restorasyonun hayırlı olmasını dileyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konyamızdaki önemli tarihi eserlerin gerek vakıflar, gerek belediyeler eliyle restorasyon ve yenilenmesi çalışmasını yürütüyoruz. Tarihte bu son dönemlerdeki kadar restorasyon yapıldığı görülmemiştir. Gerek bedesten, gerek diğer tarihi eserler konusunda yapılan çalışmalar çok önemli. Sultan Selim’de tarihte bilinen en önemli güçlendirme yapıldı. Zaman zaman restorasyonlar yapılmış olsa bile bu defa 1500’lü yıllardaki yapılıştaki ilk temele inildi. Camideki kayma riski, kubbedeki çatlama riski ve caminin zarar görme ihtimalini ortadan kaldırmak için çok ciddi bir proje yürütüldü. Vakıflar Genel Müdürlüğü’müzün hazırladığı proje devam ettirildi. Büyükşehir Belediyesi eliyle ihale edildi. Şu ana kadar yaklaşık 10 milyon lira harcandı. Bugünden itibaren ibadete açıldı. Burasının 4 yıla yakın süredir kapalı kalması bölgeyi de biraz hareketsizleştiriyordu. Çevre açısından bugün ibadete açılması çok önemli. Tarihe, ecdadımıza saygı açısından halkımız ve milletimiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Gelecek kuşaklara sağlam olarak aktarılacak”

sultan-selim-cami

Sultan 2. Selim’in emaneti olan eseri bundan sonraki kuşaklara sağlam bir şekilde aktarmış olacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, “Yağışlı havalarda problemler yaşıyorduk. Şimdi camimiz açılınca artık yağışlı havada içeriye geçilecek. Bu vesileyle bütün halkımızın, bütün Konyalı hemşehrilerimizin Ramazan-ı Şerifini de tebrik ediyorum. Teravihte ilk açılışta da Mescidi Aksa imamlarından değerli hocamız bizimle birlikte olacak. Bu da farklı bir güzellik olacak. Burası, Filistin’le, Kudüs’le, Konya’nın bir manada Ramazan’ın ilk gününde buluşmasını sağlamış oluyor. Hz. Mevlana, Sultan 2. Selim ve tüm maneviyat büyüklerimize, ecdadımıza minnet duygularımızı iletiyoruz. Burada yapılan çok ciddi çalışma için Vakıflar Genel Müdürlüğü’müze, müteahhit firmamız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Restorasyon çalışmalarında neler yapıldı?

0002

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmaları kapsamında Sultan Selim Camisi içinde yaklaşık 6,5 metre derinliğe inilerek temel güçlendirme çalışması yapıldı, cami kubbesi ile duvarlardaki çatlaklar tamir edildi, sıva ve kalemişi süslemeler sıyrılınca ortaya çıkan büyük çatlaklara ve bütün sorunlu alanlara müdahale edildi, kalem içi süslümeler orijinaline uygun olarak ince bir titizlikle yeniden yapıldı. Onarım kapsamında; kubbelerin dışındaki kurşun kaplama kaldırılarak tüm kubbeler dışarıdan iki kat karbon elyaf kumaşlarla, içeriden de karbon elyaf çubuklarla güçlendirildi.

Sultan Selim Camisi
Mevlana Dergahı’nın batısında, inşaatına Sultan II. Selim’in şehzadeliği zamanında başlanan Sultan Selim Camisi, 1558-1567 yılları arasında tamamlanmıştır. Osmanlı klasik mimarisinin Konya’daki en güzel eserlerindedir.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla