Ana SayfaGüzel Bir TürkiyeODTÜ  Öğrencileri  Foça ilçesinde yerel mimari incelemesi yapacak

ODTÜ  Öğrencileri  Foça ilçesinde yerel mimari incelemesi yapacak

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ve akademisyenleri Foça’da. Foça Belediyesinin misafiri olarak gözlem ve inceleme çalışmaları yapmak için Foça’ya geldi. 20-23 Şubat 2020 tarihlerinde yapılacak olan çalışmaya, 26 öğrenci ve 2 öğretim görevlisi katılıyor.

Birçok kültüre ev sahipliği yapmış olan Foça’nın yerel mimari özellikleri detaylı biçimde inceleyecekler. ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri mimariyi günümüz teknolojisine uyarlayacak ve yeni çağdaş yorumlar getirecek.

Foça Belediyesi, 2019/2020 Akademik yılı Bahar döneminde, Foça’da, Arch 302, Mimari Tasarım Stüdyosunda gerçekleştirecek. Grup I: A Performative Space for imaginations in flux: An Experimental, Avant-Garde Theatre in Phocaea başlıklı proje çalışmasına destek ve katkı sağlıyor. Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ODTÜ Mimarlık Fakültesinden gelen misafirlerini makamında kabul ederek, Foça hakkında bilgiler verdi.

YAPILARIN TEKTONİĞİ İNCELENECEK

Proje çalışmasında Foça’nın tarihi kültürel ve yerel mimari özelliklerini dikkate alınacak. Yapının işlevsel ve biçimsel sorunsalları ile birlikte yapı tektoniği de incelenecek.  Bu açıdan bölgede geleneksel anlamda yoğun kullanılan taş malzemesinin günümüz teknolojisi ile çağdaş yorumları da araştırılacak. Yapılacak çalışmanın, ileri düzeydeki araştırmalar için bir başlangıç olması ve geliştirilmesini hedefleniyor.

ODTÜ

FOÇA’DA, DEZAVANTAJLI BİREYLERE YÖNELİK HİZMET ÇALIŞTAYI

Foça Belediyesi tarafından düzenlenen ‘‘Yerel Yönetimlerde Dezavantajlı Bireylere Yönelik Hizmet Çalıştayı’, Karakum Plajı Tesisinde gerçekleştirildi.DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihinsel Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Alev Girli ve İzmir Barosu Engelli Hakları Komisyon Üyesi Avukat Nursen Aksu, ilgili konularda bilgiler aktardı.Farkındalık, yasal haklar, erişilebilirlik, eğitim-hizmet çalışmaları ve sosyal yaşama katılım konularında oluşturulan çalışma grupları, tartışma sonuçlarını tüm katılımcılara anlattı.Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘‘Çalıştayımıza büyük güç katan tüm engelli meclislerine, belediye engelli hizmet birimlerine ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Foça Belediyesi olarak dezavantajlı bireyler için yaptığımız çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayıp, ‘‘Engelsiz Foça’da’’ kentimizin tüm güzelliklerini her zaman birlikte doyasıya yaşayacağız’’dedi.Yerel Yönetimlerde Dezavantajlı Bireylere Yönelik Hizmet Çalıştayı’nın sonucu, bir rapor haline getirilerek tüm belediyeler ve kamuoyu ile paylaşılacak.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler