Ana SayfaGündemOrdu Belediyesi Hoynat Adası Turizme Kazandırılacak 

Ordu Belediyesi Hoynat Adası Turizme Kazandırılacak 

Ordu Belediyesi Hoynat Adası Turizme Kazandırılacak . Ordu Büyükşehir Belediyesi, Tepeli Karabatakların Türkiye’de yuva yaptığı tek yer olarak bilinen Hoynat Adası karşısında yürüyüş yolu ve peyzaj düzenleme çalışması yapacak.

Yapılacak çalışmalarla kentin önemli turistik alanları arasında yer almakta.Tarihi ve kültürel doğal güzelliğiyle de dikkat çeken Hoynat Adası’nın cazibesi artacak.

Hoynat Adası

YÜRÜYÜŞ YOLU VE PEYZAJ DÜZENLEME ÇALIŞMASI YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi, Kuş Cenneti olarak da bilinen Hoynat Adası hareketleniyor.Karşısına ziyaretçiler için otopark ve seyir noktası oluşturmak amacıyla peyzaj projesi hazırladı. Proje kapsamında, atıl durumda olan seyir alanını kullanılabilir hale getirilecek. Zemini doğal taşla kaplayacak ve güvenlik için teras alanının etrafını ahşap korkuluk ile çevirecek.Kuş gözlemi yapılması için teras alanına 2 adet seyir dürbünü yerleştirecek .Kumsal alanının ulaşılabilir olması ve kullanımının artırılması adına ahşap basamaklarla deniz seviyesine iniş sağlayacak. Alanda araç güvenliğini oluşturabilmek adına binek araçlar ve tur otobüsleri için otopark yapılacak. Ayrıca adayı seyre gelen ziyaretçilerin kullanabileceği bir mobil büfe ve piknik masaları yerleştirilecek.

Hoynat

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI

Üzerinde küçük surlar ve su kalıntıları bulunan, eski zamanlarda gemiciler tarafından depo ve sığınak olarak kullanılıyormuş. Günümüzde ise Tepeli Karabatak kuşlarının ve gümüş renkli martıların yaşam alanı olarak biliniyor. Kuş gözlemcileri tarafından bu yönüyle ilgi odağı olan, doğal yaşamın korunması için giriş çıkışların durdurulmuş. Ancak kıyıya yakın olması sayesinde kumsaldan ve yol kenarından izlenebilen ada, yerli ve yabancı turistlerin gezi rehberinde yer alıyor.

Hoynat Adası

 

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla