Ana SayfaDünyadanOskar kazanan Parazit filmi Seul Belediyesi'ni harekete geçirdi

Oskar kazanan Parazit filmi Seul Belediyesi’ni harekete geçirdi

Seul Büyükşehir Belediyesi, Oskar ödüllü “Parazit” filmiyle yeniden gündeme gelen bodrum katı dairelerde yaşayan 1.500 haneyi, yaşam koşullarını iyileştirmek için finansal olarak destekleyeceğini açıkladı.

The Korea Herald gazetesinin haberine göre Belediye, Parazit Filmi ile gündeme gelen bodrum katı daireleri için, Kore Enerji Vakfı ile birlikte dairelerin ısıtma sistemlerini geliştirmek, zeminlerini değiştirmek, klima, nem giderici, fan, pencere gibi havalandırma alt yapısını iyileştirmek ve yangın alarmları kurmak için hane başına 3,2 milyon won (yaklaşık 16.000 TL) vermeyi planlıyor.

2015 yılı itibariyle Güney Kore‘de, yüzde 59,5’i başkentte olmak üzere yaklaşık 383.000 bodrum katı daire bulunuyor. Bodrum katı dairelerde yaşayanların yüzde 78’i en alt yüzde 30’luk gelir grubundan oluşuyor.

Parazit

Koreli yönetmen Bong Joon-ho‘nun “Parazit” filmindeki etkileyici sahnelerden birinde de tasvir edildiği gibi, bodrum katı daireleri kolaylıkla su basabiliyor. Yanısıra, özellikle yağışlı yaz aylarında güneş ışığı ve havalandırma eksikliği nedeniyle nemli ve koku yayan bir ortam oluşabiliyor.

Yetkililer, kentin eski daireleri tamir etmeye yönelik projesinin hali hazırda devam ettiğini, bunun bir parçası olarak bodrum katı dairelere belediyeden ve vakıftan mali destek  sağlamaya öncelik verileceğini ifade ediyor.

Geliri ortalama bir hane gelirinden yüzde 60 daha az olan aileler, mart ayından başlayarak Seul’deki merkezler ve bölge ofisleri aracılığıyla başvuruda bulunabilecekler. Bu yardım, kademeli olarak her yıl daha fazla kişiye ulaşacak şekilde genişletilecek.

 

Haber: Yüksel Çilingir / Brüksel

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla