Ordu’da meydana gelen, bir kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı sel felaketi, 164 milyon 761 bin TL’lik zarara neden oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, selden 10 bin vatandaşın da etkilendiğini kaydetti.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, geçen hafta 1 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin yaralandığı sel felaketiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Yılmaz, selin Fatsa, Ünye, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerini etkilediğini belirtti. Sağanak yağışlar sonucunda kentte büyük maddi zarar meydana geldiğini belirten Başkan Yılmaz, yaşanan sel afetinde 365 iş makinesi ve 607 personelin 6 ilçede gece gündüz çalışma yaptığını söyledi.

“Büyük felaketin önüne geçildi”

Yılmaz, Çaybaşı ilçesinde metrekareye 253 kilogram, İkizce’de 113 kilogram, Çamaş’ta 40 kilogram, Perşembe’de 105 kilogram, Fatsa’da 63 kilogram, Ünye’de 60 kilogram, Kumru’da 28.3 kilogram yağış düştüğünü kaydetti. Yılmaz, “Büyükşehir Belediyemiz, meydana gelmesi muhtemel sel ve su baskınlarına karşı, bir yıl önce, Altınordu, Ünye ve Fatsa ilçelerimizde risk haritalarıyla risk analizleri oluşturmuş ve yağmur suyu baksları ile derelerde yaptığı çalışmalarla daha büyük bir felaketin önüne geçmiştir. OSKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimiz ise sel afetinin yaşandığı ilk dakikalardan itibaren bölgelerde ekipleriyle çalışmalarını başlatılmış. Su baskınına maruz kalan 455 ev ve iş yerine müdahale edilmiştir. Meydana gelen heyelanlar sonrası 1 vatandaşımız yaşamını yitirmiş. 9 vatandaşımız ise yaralanmıştır. 59 mahallede 123 trafoda, hasar ve zararlar meydana gelmiş, 10 bin vatandaşımız etkilenmiştir” dedi.

“Selde 9 köprü yıkıldı”

Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi çalışma alanında sel afeti nedeniyle 164 milyon 761 bin TL’lik zarar meydana geldiğini anlattı. Yılmaz, bu zararın artmasının da söz konusu olduğunu, AFAD tarafından il genelindeki zararların tespiti noktasında çalışmaların devam ettiğini belirtti. Başkan Yılmaz, “Sel afeti ve sonrasında 9 köprü yıkıldı, 830 noktada heyelan oluştu. 161 mahalle yolunda ciddi hasarlar oluştu. 15 bin 246 metre yağmur suyu hattı zarar gördü. 18 ev tedbir amaçlı boşaltıldı. 98 menfez kullanılmaz hale geldi, 4 bin 4 kilometre yol hasar gördü. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ayrı bir ihale modeliyle tüm köprüler Karayolları tarafından yapılacak” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  En son kim, ne zaman, ne için size teşekkür etti?

Başkan Yılmaz, dere ıslahlarıyla ilgili hala karmaşalar olduğunu, Ünye Cevizdere’de, dere kenarındaki binaların hiçbirinde Büyükşehir Belediyesi’nin ve ıslah çalışmasını yapan Devlet Su İşleri’nin de onayı olmadığını sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları