Afyonkarahisar’ın Şuhut Belediyesi, her yıl dolar basında lisans yenileme bedeli bulunan ABD kaynaklı yazılımları terk ederek, yerli ve milli işletim sistemi Pardus’a geçiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz açıklamalarına destekler devam ediyor. Afyonkarasihar’ın Şuhut Belediyesi de kullandığı yabancı yazılım programını terk etti. Söz konusu programın kullanılması için dolar bazlı ödemeler yapılırken, belediye artık yerli yazılım programı Pardus’u kullanacak. Şuhut Belediye Başkanı Başkan Recep Bozkurt, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu ağır ekonomik saldırılar karşısında Şuhut Belediyesi olarak 2018 yılı başında altyapı çalışmalarını başlattığımız Pardus İşletim Sistemi’ne geçiyoruz. Programın hızlandırılması için Bilgi İşlem Servisimize talimatımızı verdik. Belediye tarihinde ilk defa büyük bir risk almak suretiyle teknolojik dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bunun sayesinde belediyemizin ağ altyapısı, donanım, sunucu ve diğer tüm ekip ve ekipmanlarımızı yenilemiştik. Şu anda teknolojiyi birçok il belediyesi düzeyinde takip eder hale gelen bir belediyeyiz” dedi.

Amerika’ya tepki için

Başkan Bozkurt, bu teknolojik dönüşümün neticesi olarak yabancı menşeli yazılım ve işletim sistemlerini bu ekonomik savaş içerisinde kullanmanın uygun olmayacağı kanaatine vardığını söyledi. Bozkurt, Amerika’ya tepki için yabancı menşeli ve dolar bazlı satışı bulunan yazılım ve işletim sistemlerini terk ettiklerini aktardı. Bozkurt, “Buradan imkanı olan tüm belediyelerimize, kurumlarımıza, milletimize bir çağrı da bulunmak istiyorum. Her alanda yerli ürünlere yönelerek ülkemize karşı başlatılan bu ekonomik savaşa tepkimizi gösterelim.” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çorum Belediyesinin yeni başkanı Zeki Gül oldu