Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda “Toplu Ulaşımda Modern Dönüşüm Projesi Hizmete Alma Töreni” düzenlendi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “Toplu Ulaşımda Modern Dönüşüm Projesi Hizmete Alma Töreni” düzenlendi. Tören, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da katıldı. Yılmaz, 30 Mart yerel seçimleri öncesi Ordu’da toplu ulaşım sözü verdiklerini anımsattı. Yılmaz, 3 yıllık bir alt yapı çalışmasının ardından bu sistemi başlatmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

“Tüm hazırlıkları tamamladık”

Yılmaz, bu süre içerisinde Ordu Şoförler Cemiyeti ve Ordu Minibüsçüler ve Dolmuşçular Kooperatifi Başkanlarıyla birlikte çalışma yaptıklarını belirtti. Yılmaz, dolmuş şoför esnafını toplu taşıma sisteminin bulunduğu illere göndererek oralarda eğitim ve gözlem yapma imkanı sağladıklarını kaydetti. Yılmaz, tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra bu sistemi başlattıklarını ifade etti. Toplu ulaşım projesinin hayata geçecek olmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Eski sistemde 322 dolmuş aracı vardı. Bir dolmuş günde 5 defa sefere çıkıyordu. 322 dolmuşun günde 5 defa sefere çıkması bin 600 aracın gün içinde şehir trafiğinde olması demekti. Biz bunu daha konforlu, daha çok yolcu alan 177 araca düşürdük” dedi.

“300’e yakın akıllı durak inşa ettik”

Yılmaz, araçlar için 300’e yakın akıllı durak inşa ettiklerine dikkat çekti. Yılmaz, “Akıllı duraklarda oluşturduğumuz yazılı ekran sistemi ile otobüsün kaç dakika sonra o durakta olacağı, kaç dakika sonra durağa geleceğini vatandaşlarımız görebilecekler. Ayrıca cep telefonlarından da otobüslerin hareketlerini görme imkanı olacak. Hat sayısını 26’ya çıkardık. Şoförlerimiz tek tip kıyafetlerle en güzel hizmeti vermiş olacaklar. Yeni sistemle birlikte toplu ulaşım araçlarında akıllı kart sistemine geçilecek. Vatandaşlarımız diğer büyükşehirlerde olduğu gibi akıllı kartlarla dolmuş hizmetinden faydalanacak. Dünya standartlarında bir sistemi Ordu’ya kazandırdık” diye konuştu.

İnceleyin:  Tramvaylı günler artık çok yakın

Ünye, Fatsa ve diğer ilçelere müjde

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz

Başkan Yılmaz, Altınordu’da başlattıkları toplu taşıma sistemini geniş bir alana yaymayı planladıklarını da belirterek diğer ilçelere müjde verdi. Yılmaz, “Şimdi bu hamlenin ikinci ayağı var. Altınordu merkezden Uzunisa, Gülyalı, Kabadüz, Ulubey, Perşembe ilçelerine toplu ulaşım sistemine geçmek için çalışma başlattık. Bu arada Nisan ayında Ünye’de, Mayıs ayında Fatsa toplu ulaşıma geçiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından toplu taşıma sistemini başlatan açılış kurdelesi kesildi. Kurdelenin kesilmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Toplu Ulaşım Merkezinde (TUM) otobüsler yolcu taşımaya başladı. Vatandaşların toplu ulaşıma büyük rağbet gösterdiği gözlendi.

Facebook Yorumları