İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 milyon lira harcanarak restore edilen Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi), ibadete törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 milyon lira harcanarak restore edilen Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyso Borisov, dini liderler ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı törenle ibadete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada törene katılan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve heyetine teşekkür etti. Bulgaristan’ın bu dönem farklı bir konumunun da olduğunu, Avrupa Birliği Dönem Başkanlığının Bulgaristan’da olduğunu anımsatan Erdoğan, “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum. İstanbul buradaki özellikle şu fotoğrafla, farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı şehir olma vasfını bir kez daha tüm dünyaya özellikle göstermiştir. Şu anda burada bakıyorsunuz bir tarafta patrikhane ama bir tarafta bakıyorsunuz Demir Kilise… Arada çok uzun bir mesafe yok, yürümeye kalksak 200-250 metrelik bir yer. Demir iskelet sistemiyle halen türünün dünyadaki tek örneği olan bu kilise, 1898 yılından bu yana, 120 yıldır ayakta duruyor. Burası Bulgar cemaati için ibadethane olarak hizmet vermenin yanında, İstanbul’un güzelliğine ve zenginliğine de katkıda buluyor.” dedi.

“Cami, kilise ve havra hala bir arada”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da İstanbul’un Fethi’nden sonra tüm dinlerin, cemaatlerin bu şehirde bir arada yaşadığını, ibadetlerini özgürce yerine getirdiğini belirterek, “Çok kültürlü bir medeniyet anlayışının asırlar boyu sancaktarlığını yapmıştır. Aradan geçen asırlara rağmen, hâlâ bir aradayız. İstanbul hala camisi, kilisesi, havrasıyla bir arada. İnançlara ve ibadethanelere saygı kadar onları korumak da vazifemiz. Özellikle tarihi yapıları gözetmek, kültürel mirasa sahip çıkmak, bu aziz şehre karşı da sorumluluğumuz” diye konuştu.Uzun ve kapsamlı bir restorasyon neticesinde restore edilen Balat Sveti Stefan Kilisesi ile İstanbul’a karşı sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade eden Mevlüt Uysal, “Dünyanın ayakta kalan tek demir kilisesi olan Balat kilisesinin restorasyonuna, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlamıştık. Bulgaristan’la ‘karşılıklı’ mutabakat anlaşması çerçevesinde Filibe’nin tam merkezinde bulunan Cuma Camii’nin restorasyonunu yapmak da İstanbul Büyükşehir Belediyesine nasip oldu.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyso Borisov ve çeşitli dinlerin liderleri tarafından kurdele kesilerek Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi) yeniden ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal, diğer konuklarla birlikte kilisenin içini gezerek incelemelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sveti Stefan (Bulgar Kilisesi)’nde restorasyon çalışmaları kapsamında taşıyıcı Sistem Güçlendirme, Dış Cephe Koruma ve Restorasyon, İç Restorasyon ve Çevre Düzenlenmesi ve Zeminindeki Kayma Sebebiyle Zemin Islahı yaptı. 2011 yılında başlayan Restorasyon Çalışmaları kapsamında da, Yapının Üç Cephesi (5.500 M.), Zemine Çimento Enjeksiyonu ile güçlendirildi. Bodrum katta güçlendirme yaptı.

İnceleyin:  İstanbul, 68 yeni vagonuna sahur vakti kavuştu
Facebook Yorumları