Roman Çalıştayı Kocaelide yapıldı 1

Roman vatandaşların eğitimden sağlığa, istihdamdan barınma sorununa kadar yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalıştay Kocaeli’de düzenlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocael ilinde bulunan Roman sivil toplum kuruluşlarının katılımının sağlandığı çalıştay düzeledi. Romanların eğitimden sağlığa, istihdamdan barınma sorununa kadar yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik strateji belgesinin ikinci aşama eylem planına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgenin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sekapark Otel’de, Kocaeli’de Romanların yer aldığı tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile çalıştay gerçekleştirdi.

Çalıştay geniş katılımla düzenlendi

Çalıştaya, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, daire başkanları, İŞKUR, Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü’nden temsilciler ve roman sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Çalıştayda istişare ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Romanların sorunlarına yakın takip

Çalıştayda konuşan Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Cumhurbaşkanımızın bu konuda olan hassasiyetlerini biliyorum. Biz, Roman vatandaşların yaşadığı sorunları yakından takip ediyoruz. Bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıyoruz. Bunun en somut örneği Strateji Belgesi Eylem Planı’dır” açıklamasında bulundu.

Konuşmanın ardından toplantıya katılan il müdürleri konuya yönelik yaptıkları çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Sonrasında katılımcıların yaşadıkları sorunlar kendilerinden dinlendi. Karşılıklı olarak sorunların çözümü noktasında çalışmalar başlatıldı.

Roman Çalıştayı Kocaelide yapıldı 2

Genelde Aralık 2019’da yayınlandı

Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi II. Aşama Eylem Planı ile İlgili 2019/28 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 11 Aralık 2019 Tarihli ve 30975 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi (2016-2021) II. Aşama Eylem Planı’nın (2019-2021), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet adresinde yayımlanacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde başlatılan ve 2021’e kadar devam etmesi planlanan “Roman açılımı” kapsamında, “Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi ile I. Aşama Eylem Planı” 30 Nisan 2016’da yayınlanmıştı. 19 sayfalık belgede, Romanların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmet ve sosyal yardımlar başlıkları altındaki sorunları ve çözüm önerileri sıralanarak, yaşadıkları çeşitli sorunlara dikkat çekilmişti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çocuklar için "Uzman Teyze" eğitimleri başlıyor