Bolu Belediyesi Hayvan Hastanesi Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’ne tedavi amaçlı getirilen ya da barınaktan sahiplendirilen kedi ve köpekler, takılan mikroçiple takip ediliyor. Böylece kedi ve köpeklerin, terk edilmeleri halinde sahipleri hakkında işlem başlatılabilecek.

Bolu Belediyesi tarafından Aşağı Soku Mahallesi’nde kurulan Hayvan Hastanesi Doğal Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde il, ilçe ve bölgeden gelen hayvanlar tedavi ediliyor. Sahipleri tarafından merkeze getirilen hayvanlar tedavilerinin ardından teslim edilirken, sokak hayvanları ise hayvan barınağına gönderiliyor.

Merkezde kedi ve köpeklere aynı zamanda daha sonra takip edilebilmesi için enjekte edilen mikroçipler, hayvan sahiplerinin bilgileriyle eşleştiriliyor. Kedi veya köpeğini kaybedenlere kısa bir süre içerisinde ulaşılarak, yerinin tespit edilip sahibine kavuşturulması planlanıyor. Ayrıca, evcil hayvanını bilerek sokağa bırakanlar hakkında da hem işlem başlatılıyor. Hem de bu kişilerin bir daha hayvan sahiplenebilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Modern hayvan hastanesi

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Koray Kolludemiroğlu, yeni faaliyete geçen hastanede ameliyathane, ultrasonlu muayene odası, röntgen salonu, tahlil laboratuvar ünitesi, operasyon öncesi ve sonrası bakımların da yapılabileceği ünitelerin yer aldığını belirtti. Kolludemiroğlu, alttan ısıtmalı olan tesiste otomatik suluklar ve havalandırmanın da bulunduğunu söyledi.

Kolludemiroğlu, sahipli ve sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması amacıyla “mikroçipli takip sistemi” çalışması başlattıklarını ifade etti. Kolludemiroğlu, “Aynı zamanda halk sağlığını doğrudan ilgilendiren hayvanlardan insanlara geçen zoonoz hastalıklarının da kontrolünü sağlayacağımız bir kayıt sistemi. Bu çalışma bilgisayar yazılımlı ve hayvanların aşılarının kontrol edildiği, aşıların yapılması için hayvan sahiplerine mesajların atılabileceği ve onlara uyarıda bulunabileceği, hayvanlarının bakımlarını yaptırması için teşvik edici ve uyarıcı bir sistem” dedi.

Kolludemiroğlu, sahiplendirilmesi kapsamında da çalışmaların yapıldığına işaret etti. Kolludemiroğlu, 2017 yılı içerisinde 217 evcil hayvanı sahiplendirdiklerini söyledi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Çetin, sosyal medyadan gelen soruları yanıtladı