Uzundere’de doğal güzellikleriyle binlerce turist ağırlayan Tortum Gölü, üzerindeki yarımada ve çevresine yapılacak mekanlar ile ziyaretçilerini büyüleyecek. Tortum Gölü’ndeki yarımada, hazırlanan 9 milyon liralık proje ile uluslararası turizme kazandırılacak.

Uluslararası Sakin Kentler Birliği’nce Türkiye’nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller’in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Göl, yüzlerce kuş ve bitki türünü barındırıyor. Tortum Gölü’nün eşsiz manzarasının keyfini sürmek için yazın yöreye gelen turistler, göldeki yarımadada karavan ve çadırlarıyla konaklıyor.

Turisttik mekan yapılacak

Uzundere Belediyesi, turistlerin bu ilgisini değerlendirmek ve bölgedeki turizmi canlandırmak için çalışma başlattı. Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünden aldığı ödenekle proje hazırladı. Proje ile yarımadada ve çevresinde birçok turistik mekan yapacak olan belediye, böylece Tortum Gölü’nü uluslararası turizme kazandırmak istiyor.

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, yaptığı açıklamada, göldeki yarımadanın öteden beri yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olduğunu söyledi. Özsoy, doğal sit alanı olduğu için yarımadanın imar planının yapıldığını belirtti. Özsoy, “Yerli ve yabancı turistler buraya karavanlarıyla gelir çadır kurarlar. Biz burayı daha modern hale getirmek ve uluslararası turizme kazandırmak istiyoruz. Bu planlar yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın destekleriyle 9,5 milyon lira ödenek aldık” dedi.

“Proje iddialı olacak”

Ödenekle yarımadada bir çok turistik alan yapılacağını ifade eden Özsoy, “Ödenekle yarımadada çam kulesi restoran, iskele, deniz feneri, kamelyalar, yürüyüş yolları, küçük şelale, plaj, çim amfi tiyatro ve açık hava sinema alanı yapacağız. İnsanların bir kısmı açık havada sinema keyfi yaşarken bir kısmı da kayıklarla gölün üzerinde filmlerini izleyecekler. Proje bittiğinde Doğu Anadolu’nun en iddialı turizm projelerinden olacak. Burayı insanların sosyal ve kültürel aktivitelerinin yanı sıra kır düğünlerini de rahatlıkla yapacakları alan haline getireceğiz.” diye konuştu. Göl ve yarımadada birçok canlı türü yaşadığına işaret eden Özsoy, projenin çok kapsamlı hazırlandığını, bunun içine yöre halkının da dahil edileceğini anlattı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Sedat Balkı, vatandaşları Vize'ye davet etti