Erzurum Büyükşehir Belediyesince, 4’üncü Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali, dünyaca ünlü sporcuların katılımıyla yapıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 4’üncü Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali düzenlendi. Festivale, Romanya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Almanya, Meksika, Yunanistan, Kırgızistan, Rusya, Gürcistan ve Türkiye’den 107 dağcı katıldı. Dağcılar, Uzundere’de 35 ila 300 metre arasında değişen Nakavt, Şeker Kulvarı, Hakan, Sarı Gelin, Lucifer ve Cansu şelalelerine tırmandı. Dağcılar, buz ve çetin kış şartlarıyla adeta savaştı.

“Seçkin dağcılar buluştu”

Milli Dağcı ve Festival Koordinatörü Çetin Bayram, “Bu yıl festivalimizin dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz. Erzurum’un adını Dünya’ya duyuran ve beş kıtadan seçkin dağcıların burada buluşmasına vesile olan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e spora ve sporcuya olan büyük desteklerinden ötürü şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Bayram, tırmanışların ayrı bir anlamı da taşıdığını anımsatarak, “Bu yılki tırmanışları 2017 yılı içerisinde hayatlarını bu uğurda kaybeden Cansu Nur Özkalp, Hakan Coşkun ve Olga Gorozhanina anısına gerçekleştirdik” diye konuştu.

Bu arada Dünya’nın en güçlü dağcısı olarak bilinen “Çelik Melek” lakaplı Rus dağcı Aleksandra Mentovskya’da festivalde yoğun ilgi odağı oldu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Erzurum Kent Konseyi, "ortak akıl" için düğmeye bastı