Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, inşaat çalışmaları devam eden Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin açılış tarihini açıkladı. Yılmaz, müzenin 2019’da açılacağını vurguladı.

Samsun’da Atatürk Bulvarı üzerindeki eski MİT ve Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın başka bir noktaya taşınmasının ardından boşalan 13 bin 214 metrekarelik alanda devam eden ve Türkiye’nin en modern müzesi olacağı belirtilen Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin inşaatı devam ediyor.

Yaklaşık 18 bin tarihi eserin sergileneceği müze inşaatında incelemelerde bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan proje kapsamında süren müzenin Samsun tarihine ışık tutacağını söyledi. Yılmaz, “Müze çalışmaları bittiğinde sergi alanları, hediyelik eşya satış yerleri, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları ziyaretçilerin kullanımına hazır olacak. Bu çalışmalarımızın sonlanacağı tarih olarak 2019 yılını belirledik. İnşallah bir sıkıntı, aksaklık olmadan çalışmaları tamamlayacağız. Böylelikle Samsunumuza modern bir müze kazandıracağız” dedi.

“Dev bir sosyal tesis olacak”

Başkan Yılmaz mevcut müzenin kapalı olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getirerek, “Bir an evvel buradaki çalışmaları tamamlamak için çalışıyoruz. Çalışmalar biter bitmez eski müzedeki eserleri burada sergilemeye başlayacağız. Mekân darlığı ve şartları nedeniyle eski müzede sergilenme imkânı bulamadığımız bir çok eseri de yeni müzemizde gün ışığına çıkartma ver sergileme şansını bulacağız. Yaptığımız yeni müzeye gelen eminim bir kez daha gelecektir. Burası müzeden ziyade bir sosyal alan olacak. Şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Erzurum'da Narman Peribacaları için tanıtım atağı