Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 60 dönüm arazi üzerine kurulan güneş enerjisi santrali ile yılda 2,6 milyon TL gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin önemli sanayi merkezlerinden biri olan Kocaeli, güneş paneli yatırımlarına devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yeni proje kapsamında 60 dönüm arazi üzerine güneş enerjisi santrali kuruldu. Kent güneş panelleri kurarak yılda 2,6 milyon lira para kazanmayı hedefliyor. Kandıra Namazgah Barajı çevresinde yer alan 60 dönümlük bir arazi üzerine kurulan güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisi üretmeyi başaran belediye bu panellerden yıllık 4 milyon 470 bin KW saat elektrik üretecek.

Güneş Enerjisi Tarlası kuruldu

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bölgede güneş tarlası kurduklarını söyledi. Türkiye’nin bol güneş gören bir ülke olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu bu güneşten mümkün olan en iyi şekilde faydalanmak için güneş enerjisi üretme kararı aldıklarını dile getirdi. Başkan Karaosmanoğlu, “Kandıra bölgesine su sağlayan Namazgah Barajı çevresine bir güneş enerjisi tarlası kuruldu. Baraj çevresindeki 60 dönümlük alanda oluşturulan güneş enerjisi tarlası aktif hizmet veriyor. EPDK ile yapılan anlaşma sonucunda İSU, üretilen enerjiyi elektrik hatlarına veriyor.” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çiftçiye yüzde 50 hibe ile 9 bin gezen tavuk