Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer

İzmir’in Seferihisar Belediyesi ve Cittaslow Türkiye Ağı, sürdürülebilir kalkınma vizyonu için de yerel yönetimlere öncü olacak bir model geliştirmeye hazırlanıyor.

İnsanlığın geleceği ve yaşamın sürdürülebilirliği için önümüzdeki 15 yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülen “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tüm dünyada geniş katılımlı etkinliklerle duyurulmuştu. Ayrıca BM tüm dünyada yerel yönetimlere çağrıda bulunmuştu. O tarihten bu yana dünyanın önemli metropol şehirlerinde sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin nasıl yerelleştirileceği tartışılıyor. Bunun yan ısıra, ne tür yerel stratejiler uygulanması gerektiği konuları ele alınıyor.

Seferihisar Belediyesi inisiyatif aldı

Türkiye’de ilk defa Seferihisar Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in bu çağrısına kulak vererek, inisiyatif aldı. Belediye Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile yerel yönetim stratejilerinin uyumlandırılması faaliyetlerini 1 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği bir çalıştayla hızlandırdı. Son bir yıldır belediyede yapılan ön hazırlık çalışmalarının neticelendirildiği ve sürdürülebilirlik kavramının tarihsel gelişimi ile dünyadan yerel deneyimlerin paylaşıldığı çalıştay sonucunda, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç SOYER liderliğinde kurulan ‘Sürdürülebilirlik Komitesi’ faaliyetlerine başladı.

Kalkınma performansını içeriyor

Çalışmalar, Seferihisar Belediyesinde sürdürülebilirlik stratejisinin geliştirilmesini ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle gelişmesini amaçlıyor. Çalışmalar, ‘tarım 2.0, turizm, geri dönüşüm, temiz enerji, inovasyon, yeşil ekonomi ve akıllı şehirler’ gibi sürdürülebilirlik literatüründe bulunan kavramlar temelinde tüm yerel uygulamalar için kapsamlı bir kalkınma performansını içeriyor. Süreçte, yerel yönetim hizmetlerinin, sürdürülebilir kalkınma hedefleri perspektifiyle hizalanmasının sağlanacak. Bu süreçte, Türkiye Cittaslow Ağı başkenti olan Seferihisar’ın uygulayacağı kalkınma modelinin diğer cittaslow şehirlerinde de yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu nedenle, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini ve 2016 tarihli Habitat III Zirvesi’nin en önemli çıktısı olarak kabul edilen “Yeni Kentsel Gündem” prensiplerini gerçekleştirmeyi kabul eden 17 Cittaslow şehri, 28 Ekim 2017 tarihli Cittaslow Türkiye 12.Koordinasyon Toplantısı’nda özel bir taahhütname imzaladı.

İnceleyin:  İSOT YARIŞMASI RENKLİ GÖRNÜTÜLERE SAHNE OLDU

Seferihisar Belediyesi sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının sonucu olarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne (UN GLOBAL COMPACT) imzacı olarak katılmayı hedefliyor. Bununla birlikte tüm dünyaya Seferihisar’ın sürdürülebilirlik performansını duyurmak amaçlıyor. Bununla, Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim tarafından hazırlanacak olan Sürdürülebilirlik Raporu’nu ‘Küresel Raporlama İnisiyatifi’nin(GRI) belirlediği standartlarda yayımlamayı ve en önemlisi özel sektörden sivil toplum kuruluşlarına değin sürdürülebilirlik konusunda katkı vermeye hazır tüm potansiyel paydaşlara bir davet çağrısında bulunmayı hedefliyor.

Facebook Yorumları