İzmir’in Seferihisar ilçesinde 15-18 Kasım tarihleri arasında “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla “Tarım Şenliği” düzenlenecek.

Seferihisar Belediyesi, “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla hayata geçirdiği tarım politikalarını ‘Tarım Şenliği’ ile görücüye çıkartıyor. Dört gün sürecek Seferihisar Tarım Şenliği’nin son gününde Türkiye’nin en çok ilgi gören şenliklerinden biri olan “Mandalina Şenliği” de düzenlenecek. Şenlik, 15-18 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Zeytinyağı müzayedesi düzenlenecek

Şenlik, 15 Kasım Perşembe günü soğuk hava deposu açılışı, yemek ve hediyelik eşya yarışmaları ile başlayacak. İki etkinliğin göze çarptığı şenlikte, 16 Kasım Cuma günü Teos Antik Kenti’nde zeytinyağı müzayedesi düzenlenecek. Seferihisar genelinde yaşı 500’ün üzerinde olan ve Teos Antik Kenti’nde yaşayan 1800 yaşındaki ölümsüz ağaçlardan elde edilen zeytinyağları açık arttırmayla satılacak. Geçtiğimiz yıl yapılan müzayedede 1800 yaşındaki ağaçtan elde edilen zeytinyağının yarım kilosu 22 bin 500 Liraya satılarak dünyanın en pahalı zeytinyağı unvanını almıştı.

Tohum Merkezinde etkinlik yapılacak

17 Kasım Cumartesi günü etkinlikler, Can Yücel Tohum Merkezi’nde başlayacak. 2010 yılında Seferihisar’da başlayan ve Türkiye’ye yayılan Tohum Takas Şenlikleri’nin devamı olarak tohum ekimi, gönderimi ve lavanta dikimi yapılacak. Aynı gün Doğa Okulu ziyaretinde ‘Kadim Üretim Havzaları’ sunumları gerçekleştirilecek. Kırsal Ulamış Mahallesi’nde ise yok olmak üzereyken bulunan ve çoğaltılan Topan Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan ‘Ata Ekmeği’ atölyesinde ekmeğin yapımı katılımcılarla paylaşılacak. Ayrıca Çocuk Belediyesi, yeni seçilecek Çocuk Belediye Başkanı’nın devir teslim törenine sahne olacak.

Mandalina kralı ve kraliçesi seçilecek

Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘Seferihisar Mandalinası’ olarak coğrafi işaret verilerek tescillenen satsumanın hasat dönemi yine büyük bir coşkuyla kutlanacak. 18 Kasım Pazar günü 19’uncu kez düzenlenecek şenlik kapsamında birbirinden renkli etkinlikler yapılacak ve her yıl olduğu gibi, ‘en iyi mandalina üreticisi’ ve bir yıl boyunca Seferihisar’ın yüzü olacak ‘mandalina kral ve kraliçesi’ seçilecek. Ayrıca etkinlikte Tepecik Senfoni Orkestrası bir konser verecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bayram tatili bitse de Çeşme'de doluluk devam ediyor