Kaz Dağları’ndaki tahribata karşı yürütülen “Su ve Vicdan Nöbeti”nin en büyük  destekçilerinden birisi olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “Tüm büyük şehirlerdeki baroları mücadeleye katkı vermeye çağıracağız” dedi.

Altın arama faaliyetleri nedeniyle gündemde olan Çanakkale’ye doğru yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, altın madenine karşı başlatılan ve 16 gündür devam eden “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemine destek vermek adına vatandaşlarla bir araya gelen Tunç Soyer, maden sahasının son durumunu gözlemledi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın karşıladığı Soyer bölgedeki zararın boyutuyla ilgili bilgi aldıktan sonra açıklamada bukundu:

“Burayı gördükten sonra vicdanı sızlamayacak bir insan evladı düşünemiyorum. Gerçekten ağır bir tablo var. Alandaki mücadele kadar hukuk alanında da doğanın adaletini ve hakkını güçlü bir şekilde savunmamız gerekiyor. Büyükşehir belediye başkanları olarak tüm baroları harekete geçirmeye çalışmalıyız. Hafta içinde barolarla görüşüp hukuku daha güçlü bir şekilde savunmaya davet edeceğim. Bu büyük tahribata seyirci kalamayız. Bu her türlü siyasetin ötesinde bütün insanlığı ilgilendiren bir şey.”

“Kalbim, ruhum sizinle.”

Başkan Soyer, bütün olanların ardından maden sahasını eskisi gibi yemyeşil bir hale dönüştüreceklerini ifade ederek “Asla yalnız değilsiniz. Gücümüz ne kadar yetiyorsa yalana, talana karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kalbim, ruhum sizinle sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi. Başkan Soyer ve Ülgür Gökhan, maden sahasına diktikleri fidanlarla mücadele destek verdi.

 

“Hep beraber daha güçlü olacağız.”

Maden sahasındaki gözlemlerden sonra eylem alanında doğa eylemcileriyle bir araya gelen Soyer, “Bu tabloyu gördükten sonra insanın içi parçalanıyor, yüreği sızlıyor. Bugün bu talana karşı büyük bir direniş ruhu var. Bu güç her türlü siyasi farklılığın ötesinde insanları buluşturan bir güç. Bunun parçası olan, destek veren herkesi ve Ülgür Başkanımızı kutluyorum. Bu direnişi hem büyütmeli hem hukuki anlamda güçlendirmeliyiz. Haklı olduğumuzu biliyoruz ama sesimizi de güçlü bir şekilde çıkaracağız. O ses Kanada’ya, bunları besleyen damarlara ulaşacak. Hep beraber daha güçlü olacağız” açıklamalarında bulundu.

İnceleyin:  Yavuz Selim İlkokulu Öğrencilerinden Gıda Bankası’na Destek

Mücadele Sözü Verdiler

Başkan Soyer ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, daha sonrasında İzmir’den eyleme destek olmak için gelen eylemcilerle buluştu.Grupta CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve parti gençlik kolları üyeleri de yer aldı.Grup Truva Atı’nın önünde Kaz Dağları için mücadele sözü verdi.

Facebook Yorumları