Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti, dünyaca ünlü piyano ve devlet sanatçısı İdil Biret’i konuk etti.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti, antik dönemden günümüze kadar tüm uygarlıkları içinde barındırıyor. Gladyatörler ve aşkın kenti Yatağan’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan kentin 12 bin kişilik antik tiyatrosunda devlet sanatçısı İdil Biret konser verdi. 3 bin yıllık bir geçmişe sahip antik kentin antik tiyatrosunun 8 bin kişilik oturma bölümü restore edilirken, konseri yaklaşık 10 bin kişi izledi. Vatandaşlar, konser için antik kente akın etti. Oturacak yer bulamayan vatandaşlar antik kentin tarihi mermerlerinin üzerinde ve yerde oturarak konseri izlediler.

Antik kent ünlü eserlerle yankılandı

Konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Yatağan Belediyesince düzenlendi. Konserde, Şef Münir Akalın yönetiminde piyano sanatçısı İdil Biret ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası sahne aldı. Biret, bir buçuk saat sahnede kalırken birçok ünlü eseri antik kentte yankılattı. Konsere, Muğla’da tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler de ilgi gösterdi. İdil Biret konserinde Modest Mussorgsky’in ‘Çıplak Dağda bir gece’ ve Edward Grieg’in ‘Piyano Konçertosu’ sahnelendi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İdil Biret’in Aspendos’da ilk ve Stratonikeia’da ise tek konser veren tek sanatçı olduğunu belirterek, “Umuyorum ki böyle güzel bir müzik ziyafetini gelecek sene de hep beraber gerçekleştiririz” dedi.

“Burası harika bir mekan”

Biret ise, kendisine gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Burası harika bir mekan. Buradaki amfi tiyatro insana güzel esin kaynağı oluyor” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Yaşasın, Karagöz konserde !