Ana SayfaAkıllı Kentler'Sürdürülebilir İzmir' için yol haritası çiziliyor

‘Sürdürülebilir İzmir’ için yol haritası çiziliyor

İzmir’in yol haritası için projelendirilen İzmir Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı başladı. Belediye Başkanı Soyer, “İzmir’i dünyayla entegre ve sürdürebilirlik hedefleriyle buluşmuş bir kent olarak ilerletmek istiyoruz” dedi. 

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal ve uluslararası çapta uzmanların bir araya getirdiği Sürdürülebilir Kent ve Yapılar Çalıştayı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. Çalıştay, İzmir’in sürdürülebilir kent çalışmalarında ana kıstasları belirlemeyi ve kentin karbon ayak izini azaltmak için neler yapılması gerektiğini ortaya koymayı amaçlıyor. Ulusal ve uluslararası alandaki uygulamalar konusunda da bilgi edinmek hedefiyle düzenleniyor.

Yol haritası dünyayla entegre olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılışta yaptığı konuşmada, İzmir’in dünyanın izlediği yoldan kopuk, kendi kabuğuna çekilmiş bir kent olarak görmek istemediklerini aksine İzmir’i dünyayla entegre ve sürdürebilirlik hedefleriyle buluşmuş bir kent olarak ilerletmek istediklerini söyledi. Soyer, “Stratejik planımızda ortaya koyduğumuz sürdürebilir kalkınma hedefleri dünyayı yakından izlememizi gerektiriyor. Ortaya koyduğumuz yeni yeşil alanlar, yeşil altyapı yaklaşımımız tam da bunun sonucu. Kentteki yeşil alanların da bir altyapı olduğunu düşünüyoruz ve yeşil altyapı kavramını ilk defa aslında burada kullanmış oluyoruz” dedi.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır”

Çalıştayda deprem konusunda yaptıkları hazırlıklara da değinen Soyer, “Deprem felaketiyle başa çıkmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir devam eden çalışmaları var. Büyükşehir Belediyesi olarak ortaya koyduğumuz Afet Planı’yla depreme hazırız ama İzmir hazır değil. Tüm mesele İzmir’i depreme hazırlamakta ve biz buna gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı nedir?

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı, Temmuz 2019’da, YERELİZ Derneği’nin öncülüğüyle ve Türkiye’de 21 belediyenin katılımıyla kuruldu. Sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi yürütüyor. Sürdürülebilirlik alanında İzmir’den Türkiye’ye örnek bir model oluşturulmaya çalışılıyor. Bu model içerisinde, alanında uzman kişilerin yer aldığı ve İzmir’in kentsel gelişimi için çeşitli politika ve stratejiler üreten bir sürdürülebilirlik kurulu, kurula bağlı olarak da her bir küresel hedefin başlığını kapsayan çalışma grupları var.
Çalıştaya İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, 30 ilçe belediyesinden temsilciler, akademisyenler, TMMOB’ye bağlı ilgili meslek odaları ve İzmir Ticaret Odası (İTO), İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (ESBO) temsilcileri katıldı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler