Yıldırım Belediyesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık’a, üretici ile tüketicinin aracısız buluşacağı, Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı yapacak. 

BURSA – Tarihi ve kültürel miraslara ev sahipliği yapan Yıldırım’ın dünyaya açılan kapısı Cumalıkızık, Yıldırım Belediyesi’nin çalışmalarıyla geleceğe taşınıyor. Yıldırım Belediyesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Osmanlı’nın kırsal mimarisinin eşsiz örneklerinden 700 yıllık Cumalıkızık’a, köyün tanıtılması, tarihi köyün açığa çıkarılması ve üretici ile tüketicinin aracısız buluşması için Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı’nı kazandırıyor.

Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı, toplam bin 52 metrekarelik alanda oluşturulacak. 189 tezgahın bulunacağı yöresel ve el ürünlerinin yer alacağı çarşıda turşudan reçele, el işlemelerinden yöresel kıyafetlere birçok ürünün satışı yapılacak.

Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı adı altında toplanacak

Cumalıkızık’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasının Yıldırım için büyük bir gurur olduğunu söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, bu durumun kendilerine getirdiği sorumluluğun farkında olduklarını anlattı. Tarihi mirasın korunması için önemli projelere imza attıklarını belirten Yılmaz, “Burada bir dizi restorasyon projemiz devam ediyor. Cumalıkızık ile ilgili özellikle niteliksiz alışıveriş tezgahlarıyla ilgili şikayetler söz konusu. Yine kontrolsüz alışveriş, bu tarihi köyümüzün geleceği ile ilgili endişelere sebep oluyor. Cumalıkızık’a bakışımız ticari değil, tamamen kültürel” dedi. Bu konularda kalıcı çözüm üretmek adına giriş meydanındaki niteliksiz satış tezgahlarını ve düzensiz görüntüyü kaldırmayı amaçladıklarını söyleyen Yılmaz, “Köy mimarisini kapatmadan, düzenli satış tezgahları tasarlayıp tüm bu tezgahları toplamda bin 52 metrekarelik alanda Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı adı altında tek bir noktada toplamaya karar verdik” diye konuştu.

Cumalıkızık yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri

Cumalıkızık’ın eşsiz tarihi mirası ile Yıldırım’ın güzide turizm merkezlerinden biri olduğunu belirten Yılmaz, “Sultan külliyeleri ve Cumalıkızık, Yıldırım’ın dünyaya açılan penceresi. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi dokusu ile yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Bursa’mızın zenginliklerini Cumalıkızık’ta yerli ve yabancı turistlerle buluşturmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İnceleyin:  DÜNYANIN EN BÜYÜK BATIK UÇAĞI ARTIK KUŞADASI’NDA

Cumalıkızık’a özgü yöresel ürünlerin ve hediyelik eşyaların bu çarşıda olacağını söyleyen Yılmaz, “Bu çarşıya gelen turistler burada tarihe kısa bir yolculuk yapacak. Turizm açısından önemli gördüğümüz bu proje kısa sürede hayata geçecek. Cumalıkızık Yöresel Ürünler Çarşısı. Yıldırım’ın turizmine önemli katkı sağlayacak” dedi.

Facebook Yorumları