Tarihi Kentler Birliği toplantısı, “İçinde Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar ve UNESCO Dünya Mirası Sürecinde Bergama Deneyimi” başlığı ile İzmir’in Bergama ilçesinde gerçekleştirildi.

Tarihi Kentler Birliği toplantısı Bergama’da yapıldı. Toplantı, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in ev sahipliğinde kültür merkezi BerKM’de gerçekleştirildi. Toplantıya UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma
Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve birlik üyesi belediyelerin başkanları katıldı.

“Uygar bir mekanda olmaktan dolayı çok mutluyum”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “Uygar bir mekânda olmaktan dolayı çok mutluyum. Dünyada bütün sistemler değişiyor ve ortak diller oluşuyor. Bergama işte bu ortak dillerin her aşamasında varlık nedenini kanıtlayacak nitelikte adımlar atıyor. Bergama’nın her noktasına dönüp baktığınız zaman bir beylik dönemine bakıyorsanız, bir Helenistik döneme bakıyorsanız, bir Roma dönemine bakıyorsanız ve bunlar içiçeyse orada akan suyun derinliği var demektir” dedi. Sözen, “Kültürel kimliğin çeşitliliğe dayanan varlığını korumadıkça ulusal birlik olmaz. Disiplin, güven ve beraberlik oluşturmaya ihtiyacımız var” dedi.

ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen

“Tarihi Kentler Birliği hepimize okul oldu”

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, “Başta belediye başkanları için, belediyelerde kültür işiyle, tarihle, restorasyonla, kentsel korumayla uğraşan herkes için, hatta kaymakamlarımız için, valilerimiz için Tarihi Kentler Birliği bir okul oldu. Bergama özel ve ayrıcalıklı bir kent. Burada 2 bin 500 yıldan beri kesintisiz bir yaşam var. Burada insan nefesi ve ayak izleri hiç eksik olmadı. Onların birikmiş kültürleri, onların bizlere bıraktığı değerler çoğala çoğala ve birbirine eklenerek devam etti. Bu çok kültürlülük, çok katmanlılık UNESCO tarafından da ‘Çok Katmanlı Peyzaj Alanı’ olarak 22 Haziran 2014 yılında tescillendi. Böyle bir kentte yaşamanın onuru ve gururunun yanında bir de bizim omzumuza yüklediği bir sorumluluğu da var. Çünkü bu emanetleri bizim korumamız gerekiyor” diye konuştu.

İnceleyin:  ‘Yerel Yönetim Zirvesi' başladı

Film gösterimi yapıldı

Toplantıda, Yönetmen Hasan Özgen’in “Tarihi Kentler Birliği Filmi-Vatan Nedir?” adlı filminin gösterildiği etkinlikte “İçinden Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar: UNESCO Dünya Mirası Bergama Deneyimi” adlı bir oturum gerçekleştirildi. ÇEKÜL Yönetim Kurulu Üyesi ve Şehir Plancısı Namık Kemal Döleneken’in başkanlığını yaptığı oturumda Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “‘Bergama’da Doğal Kültürel Miras Öncelikli Yeni Gelişmeler” konusunu anlattı.

Oturumda Bergama UNESCO Dünya Miras Alanı Başkanı Yaşagül Ekinci ise
“Kültürel Peyzaj Tanımlaması Altında Kültürel, Kırsal ve Doğal Miraslara Bütüncül Bakış Açısının Gelişmesi ve Bu Gelişmenin Yerel Yönetimlerin Faaliyetlerine Yansımaları, Bergama Örneği” konusunda sunum yaptı. UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ise “Dünya Barışı ve Gelecek Nesiler İçin Kültürel Miras ve UNESCO”’ konularına değindi. ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen ise ‘‘2017 Sonuçları Işığında 2018 Hedefleri ve İçinden Su Geçen Kentler’’ konusunda konuştu.

“Tarihi Kentler Birliği Bergama Buluşması”, katılımcıların Antik Pergamon Kenti, Kızıl Avlu, Kale Mahallesi ve Arasta’da yapılan inceleme gezisi ile sona erdi.

Facebook Yorumları