Tokat Belediyesi, “Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevir” etkinliği kapsamında 42 mahalle muhtarlarına bisiklet dağıtıldı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Sağlık için spor yapmalıyız” dedi.

Tokat Belediyesi, hem bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak hem de vatandaşları spor yapmaya teşvik etmek amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Belediye bu kez, “Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevir” etkinliği kapsamında, 42 mahalle muhtarına bisiklet dağıttı. Dağıtım töreni, Tokat Belediyesi önünde düzenlendi. Törene, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mehmet Erşan, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları ile Tokat Merkez Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Mustafa Gökrem ve mahalle muhtarları katıldı.

Belediye Başkanı Av. Eroğlu, “Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çevir” etkinliği kapsamında merkez mahalle muhtarlarına bisiklet hediye edeceklerini ifade etti. Eroğlu, “Değerli muhtarlarımızın talepleri doğrultusunda Tokat’ta farkındalık oluşturmak ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek amacıyla bizlerde muhtarlarımıza bisikletlerini dağıtacağız. Sağlıklı yaşamak istiyorsak, bol bol yürümeli, spor yapmalı, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeliyiz. Spora teşvik amacıyla düzenlenen bu bisiklet kampanyasını son derece önemsiyorum” dedi.

“Bisiklet yolları yapmalıyız”

Eroğlu, öncelikle bol bol bisiklet yolları yapmaları gerektiğine dikkat çekti. Başkan Eroğlu, “Bu noktada Tokat Belediyesi olarak çalışmalarımız devam ediyor. Yeni bir bisiklet yolunun yapımına kadar bu işin belediyemiz tarafından önümüzdeki süreçlerde yapılmasının çok isabetli bir karar olacağı kanaatindeyim. Hemşehrilerimizin de kendilerine bisiklet edinmeleri sonucunda çok farklı bir şehir olacaktır. Çocukluk döneminde her çocuğun hayaliydi bisiklet kullanmak. Şuanda eskiye oranla daha az gibi görünüyor ancak bunu artırmak için gayret etmeliyiz. Sayın Bakanımızın Tokat ziyaretleri sırasında Halk Sağlığı Müdürümüzde ifade ettiler. İnşallah Tokat’a daha fazla bisiklet gönderilecektir. Kazasız, belasız, sıkıntısız bir şekilde Muhtarlarımıza bisikletlerin hayırlı olmasını diliyorum. Bisikletleri daha aktif şekilde kullanacaklarına eminim. Bu farkındalığın tüm şehre yayılması için gayret edeceğiz” diye konuştu.

İnceleyin:  Düzce Valiliği: "Düzce Belediyesi yeni başkanını 6 Ekim'de seçecek"

“Tokat’ta yüzde 33 oranında obezite sorunu var”

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları ise Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında Tokat’ta 4 bine yakın bisikletin dağıtımı gerçekleştirdiklerini belirtti. Zülfüoğlulları, “Okullarımıza, bazı meslek gruplarına bisiklet dağıtımlarımız gerçekleşti. Sağlık Bakanımız çok güzel müjdeler verdiler. Sayın Başkanımız da bu proje kapsamında bisiklet yollarının yapımıyla ilgili müjdeler verdiler, çok teşekkür ediyorum. Özendiğimiz başka ülkelerde ki bu farkındalığı inşallah bundan sonra kendi ülkemizde de göreceğiz. Günlük hayatımızda fiziksel aktivitenin
artırılması için gayret ediyoruz. Nüfusumuzun yüzde 75’i fiziksel aktiviteden uzak. Bu sayıyı daha aşağılara çekmek için bu tür etkinliklerimizi artıracağız. Tokat ilimizde yüzde 33 oranında obezite sorunu var. İnşallah bu tür etkinliklerle sağlık sorunlarını ortadan kaldırmayı düşünüyoruz. Muhtarlarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Tokat Merkez Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Mustafa Gökrem ise sağlıklı yaşam için sporun önemine değindi. Gökrem, “Sağlık Bakanımızın ve Belediye Başkanımızın verdiği müjdeler bizi umutlandırdı. Tokat artık bir bisiklet şehri olacaktır. Bu da trafiğe olumlu yönde yansıyacaktır. Bizler de Muhtarlarımızla bu farkındalığa dikkat çekmek, örnek olmak için gayret edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Daha sonra Başkan Eroğlu Merkez Mahalle Muhtarlarına bisikletlerini takdim ederek, Muhtarlarla birlikte Cumhuriyet Meydanında bisiklet turu yaptı.

Facebook Yorumları