Kayseri Kitap Fuarı, Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’nde açıldı. Fuarın açılışına kitapseverler yoğun ilgi gösterdi. Fuar, 22 Ekim’e kadar açık kalacak.

1. Kayseri Kitap Fuarı açıldı. Dünya Ticaret Merkezinde düzenlenen fuarın açılışına, Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Milletvekili İsmail Tamir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilçe belediye başkanları, bürokratlar, Yedi Güzel Adam hikayesinin iki önemli yazarı Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören, çok sayıda yazar, şair, sanatçı ve vatandaşlar katıldı. Kitap Fuarı’nın açılışı için başta Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere çok sayıda bakan, milletvekili ve belediye başkanı telgraf gönderdi.

“Kaygısı olmayanın hizmeti olmaz”

Fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kültür Şehri Kayseri için önemli bir organizasyon daha üstlendiklerini söyledi. Okumanın önemini vurgulayan Başkan Çelik, “Yedi güzel adamı mutlaka bilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığımız fazla olmasa da filmleri çekildiği için televizyondan izlemişsinizdir. Onlardan biri olan ve şu an aramızda bulunan Nuri Pakdil Hocamız der ki, ‘Okumadığın gün, karanlıktasın ve bu karanlıkta hiçbir şey meşru değildir.’ Oysa biz bugünümüzün de geleceğimizin de karanlık değil aydınlık olmasını istiyoruz. Yedi güzel adamdan ikincisi olan ve yine şu an aramızda bulunan Rasim Özdenören Hocamız da diyor ki, ‘Derdi olan insan okur, derdi olmayan da okuyarak dert sahibi olur. Asıl mesele bir derdimizin olmasıdır.’ Her fırsatta ben de dile getiriyorum ki, derdi olmayanın davası, kaygısı olmayanın hizmeti olmaz. Bizim derdimiz var” dedi.

“Derdimiz olduğu için çalışıyoruz”

Çelik, “Derdimiz olduğu için de gece gündüz çalışıyoruz. Dertlerimizden birisi de okumak ve okutabilmek. Kayseri’yi ‘Okuyan ve Okutan Şehir’ yapma derdinde ve hedefindeyiz. Bir zamanlar Makarr-ı Ulema (Alimlerin karargâhı) diye anılan Kayseri’yi yine o ruha ulaştırmak istiyoruz. Bu bilinçle kent merkezi ve ilçelerimizde alt ve üst yapıda çok ciddi çalışmalar yapıyoruz; ancak aslında biz her alanda kapsamlı bir altyapı çalışması gerçekleştiriyoruz. Sporda, kültür ve sanatta, bilimde ve diğer alanlarda güçlü bir altyapı kurma gayreti içindeyiz. Kayseri’den daha çok sanatçı, daha çok yazar, daha çok sporcu, daha çok bilim adamı çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun tek yolu da sanatla, sporla, bilimle, kültürle uğraşan insan sayısını artırmaktan geçiyor. İsteyen herkese bu imkanları sunmaktan geçiyor. İşte bu nedenle Kayseri’yi ‘Kütüphaneler Şehri’, ‘Okuyan Şehir’ yapmak için gayret ediyoruz. Bu nedenle kütüphaneler yapıyor ve mevcut kütüphanelerimizi modernleştiriyoruz” diye konuştu.

İnceleyin:  FETÖ davasından beraat eden Mustafa Çay göreve iade edildi

“Düşünen insan sayısını arttırmaya gayret ediyoruz”

Çelik, bu nedenle Kayseri’nin önemli tarihi miraslarından Meryem Ana Kilisesi’ni 24 saat açık olacak Türkiye’nin en prestijli kütüphanelerinden birisi haline getirmek için çalıştıklarını dile getirdi. Çelik, “Yine bu nedenle üniversite öğrencilerimizin yoğunlukta olduğu Talas ilçemize 24 saat açık, adeta bir eğitim kampüsü niteliğinde olacak olan bir kütüphane yapmak için çalışıyoruz. Bu nedenle Büyükşehir Belediyemizin yanındaki Cafeyi Kitap Cafe haline getireceğiz. Bu nedenle Şehir Akademisi vasıtasıyla düşünen insan sayımızı artırmaya gayret ediyoruz. Ve bu nedenle Yazarlık Okulu açarak düşünen insanların düşündüklerini kaleme almalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Şahin Güven’in dualarıyla 1. Kayseri Kitap Fuarı ziyarete açıldı. Açılışın ardından katılımcılar 120 yayınevinin katıldığı Kitap Fuarı’nı gezdi. Fuara ilk gününe Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören’in yanı sıra Recep Garip, Pelin Çift, Mete Yarar, Hanefi Avcı, Tarık Tufan, İclal Aydın, Hikmet Genç ve Ersoy Dede gibi ülkemizin önemli yazarları katıldı. 1. Kayseri Kitap Fuarı’na ilk gününde büyük bir ilgi gösterildi.

Facebook Yorumları