Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezince, kent gürültüsünün azaltılması için, “Gürültü Eylem Planı” hazırlanıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından “Gürültü Eylem Planı” çıkarılması için çalışma başlatıldı. Bunun için belediye ile TÜBİTAK arasında sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında, Trabzon İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi Projesi Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü, Ortahisar Belediyesi, Akçaabat Belediyesi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Toplantıda, çalışmalar değerlendirildi ve sonraki faaliyetler hakkında görüş alış verişinde bulundu.

“Baskın kaynak karayolu gürültüsü”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, proje ile kaynaklardan açığa çıkan gürültünün azaltılarak etkilenmenin en az indirilmesinin hedeflendiğini kaydetti. Gümrükçüoğlu, “Söz konusu proje kapsamında, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği sınırlarının üzerinde değere sahip gürültü kaynakları için sorumlu kurum/kuruluşlar ile gürültüden etkilenen paydaşların alternatif azaltım senaryoları hakkındaki görüşleri de dikkate alınarak çözüm alternatifleri geliştirilmektedir. Gürültü azaltımı için farklı kurum/kuruluşlar tarafından hazırlanan eylem planlarında azaltım senaryoları değerlendirilmekte. Bunun yanı sıra geliştirilen azaltım senaryoları ile iyileştirme öngörülerinin de yer aldığı gürültü eylem planı raporu hazırlanmaktadır. İlimizde kaynak bazlı yapılan değerlendirmelerde baskın kaynağın karayolu gürültüsü olduğu belirlenmiştir. Projenin sonunda kaynaklardan açığa çıkan gürültünün azaltılarak etkilenmenin en aza indirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU BÜYÜKŞEHİR'İN 3. YILINI DEĞERLENDİRDİ