Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tüm dünyada 2018 Troya Yılı ilan edilmesi ile birlikte Troya Antik Kenti bu sene ilgi odağı oldu.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılı sebebiyle 2018 yılı tüm dünyada ‘’Troya Yılı’’ ilan edildi. Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan, dünyanın en önemli antik kentlerinden Troya, tüm dünyaya tanıtılıyor. İngiliz medyasında yer alan habere göre, tüm dünyada 2018 Troya Yılı ilan edilmesi ile birlikte Troya Antik Kent bu sene ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin dünyaya da duyurduğu 2018 Troya Yılı’nın hemen ardından BBC ve Netflix de ortak bir proje için bir araya geldi. Troy, Fall Of a City adı verilen tarihi dizi, Troya Yılı’nda, Troya’nın tüm dünyadaki etkisini vurguluyor. İngiliz, Amerikan ortak yapımda dünyaca ünlü yıldızlar David Gyasi, Hakeem Kae-Kazim, Louis Hunter gibi isimler yer alıyor. Filmde, Anadolu’nun kadim değeri olan Troya tarihi tüm yönleriyle ele alınıyor. Antik şehir, ilk olarak 1863’de Frank Calvert ve sonrasında da Heinrich Schliemann tarafından kazılmıştı. Troya Antik Kenti, ticari zenginliği ile beraber Doğu ve Batı arasında diyalog köprüsü olarak da biliniyor. 2018 Troya Yılı kapsamında ayrıca antik kentin bulunduğu noktada özel bir ‘Troya Müzesi’ de açılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ödüllü ‘Troya Müzesi’ projesi kapsamında etkinliğe güç kazandırması için efsanevi film ‘TROYA’nın dünyaca ünlü aktörlerini de davet etti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çanakkale Belediyesi binası Troia Yılı görselleri ile donatıldı