Tunç Soyer
Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, küresel salgının yerel yönetimlerin ekonomilerini de olumsuz şekilde etkilediğini belirterek, “Gerekli ekonomik destek paketi çıkarılarak Türkiye Belediyeler Birliği devreye girmeli” çağrısında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çağrısında; koronavirüs salgınının ekonomiyi, istihdamı ve tüm kamu hizmetlerini derinden etkilediğini belirtti. Bu salgın halka en yakın kamu kurumları olan belediyelerin kaynaklarını önemli ölçüde azalttı. Salgının, bir yandan kentte temel hizmetlerin yürütülmesini neredeyse olanaksız hale getirdi. Öte yandan çevre sağlığı, toplu ulaşım ve yoksullara yardım alanları başta olmak üzere bir çok hizmet alanında maliyetleri büyük oranda arttırdı. Genel vergi gelirlerinin düşmesi, belediyelerimizin genel bütçe gelirlerinden aldıkları payın önceki döneme kıyasla yüzde 50’den fazla oranda düşmesine yol açtı. Su ve doğalgaz faturalarının ertelenmesi, su ve kanalizasyon idare ve işletmeleri ile doğalgaz şirketlerinin çalışmalarını sürdürmesini neredeyse olanaksızlaştırmıştır. Mayıs ayında il ve ilçe belediyelerinin emlak ve çevre temizlik vergi tahsilatının da aşırı düşük gerçekleşeceğini öngörmekteyiz” dedi.

Ulaşımda koronavirüs önlemleri
Ulaşımda koronavirüs önlemleri

Salgın maliyetleri arttırıyor

Sokağa çıkma kısıtlamaları ve toplu ulaşımdaki yolcu azaltma önlemlerinin, toplu ulaşımın zaten kendi kendine yetmeyen bütçesini, ilgili işletmeler ve özel halk otobüsleri işletmelerinin temel giderlerini karşılayamaz hale gelmesine yol açtığını vurgulayan Başkan Soyer, “Birçok kamusal bina ve alanın ilaçlanması da belediyelerimizin çevre sağlığı hizmetleri maliyetlerini kıyaslanamaz biçimde arttırmakta. Merkezi yönetim, salgınla mücadele kapsamında, yerel yönetimleri bu dar boğaz döneminde çalışabilir hale getirecek bir ekonomik destek paketini henüz uygulamaya koymadı. Yerel yönetimlerin üye olduğu Türkiye Belediyeler Birliği’nin devreye girmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“Belediyelerin dayanacak gücü kalmadı”

Türkiye Belediyeler Birliği’ne daha önce de bir takım önerilerin sunulduğunu kaydeden Soyer, şöyle devam etti: “Birlik, yapılan önerileri dikkate alarak, yerel yönetimlerin acil kaynak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir ekonomik destek paketinin bir an önce çıkartmalı. Bu paketin uygulamaya konulması için hükümet nezdinde, belediyeler olarak çaba göstermesi için çağrıda bulunuyoruz. Gittikçe çığ gibi büyüyen ve ne zaman sona ereceği öngörülmeyen bu büyük krizde belediyelerimizin bekleyecek ve dayanacak gücü kalmadı. Geciken her gün, telafisi olanaksız hizmet kayıplarına yol açacak. Türkiye Belediyeler Birliği bu tarihi sorumluluğunu üstlenerek, hemen ve en etkin biçimde harekete geçmelidir.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kartal Belediyesi ‘Geleceğe Gülümse’ projesine destek verdi