Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

Türkiye Ortak Ödeme Platformu, 6 dev kuruluşun işbirliğiyle hayata geçiyor. Temmuzda çıkacak Türkiye Kart alışverişten ulaşıma geniş bir kullanıma sahip.

Para transferinden ulaşıma kadar büyük kolaylık sağlayacak milli bir ödeme platformu geliyor. Türkiye Ortak Ödeme Platformu dün Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. Yıldırım, platform hakkında, “6 güzide kuruluş bir araya gelmiş, vatandaşın işini kolaylaştırmak için bir teknolojik araç geliştirmişler. Ortak ödeme kartı. PTT, Türk Telekom, Turkcell, Denizbank, Vakıf Katılım Bankası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Platform ile harcama yapacağımız anlaşılıyor. Harcayacağız ama kazanmayı da ihmal etmeyeceğiz kartın içi dolmazsa harcarsın biter sonra kara kara düşünürsün. Daha çok üreteceğiz daha çok insana iş bulacağız ülkemizi kalkındıracağız, milletin refahı artırılacak ondan sonra da gerekli olan yerlere harcayacağız, israfta da bulunmayacağız” dedi.

Kolay ve hızlı kullanım

Yıldırım, para transferi ve ödeme imkanlarının daha da kolaylaştığını vurguladı. Yıldırım, “Nerede olursanız olun otobüse bineceksiniz. Türkiye Kartı ile rahat ödemenizi yapacaksınız, cüzdanda o kart, bu kart, şu kart, 10 tane kart taşıma mecburiyetinde kalmayacaksınız. Tek kart ile her yere tek ödeme şeklinde özetlenebilir. Zaman israfı önlenecek. Verilecek hizmetleri daha hızlı yapma ihtiyacı var. Nüfusun yüzde 40’tan fazlası banka hesabı kullanmıyor. Sayısallaşmada alacak çok yolumuz var. Perakende harcamaların yüzde 60’ı hâlâ nakit ile yapılıyor. Bu ortak platformda emeği, alın teri olan parasını güvenle kullanma imkânı getiriliyor. Banka hesabı olmayan vatandaşlarımızı da bu sistemde bu kartla iş yapar, ödeme yapar hale getireceğiz” diye konuştu.

“Kredi kartı değil”

Başbakan Yıldırım, “İstediği vakit vatandaş sistem içindeki en yakın noktadan çekebilecek. Para çekme imkânı da var. Banka hesabı olmayanlar cep telefonlarından para yatırabilecekler. Bu kredi kartı değil. Buna gidip borç para alma imkânı yok. Vatandaşlarımız kendi paralarıyla işlemlerini yapabilecek. Gerek cep telefonu, gerek kart kullanarak ödeme ve transferler yapılacak. Nerede olursanız olun, her türlü toplu ulaşımdan aynı kartla yararlanılacak. Gurbetteki kızınıza memleketteki akrabanıza ek işlem ile havale yapacaksınız. Arada komisyonlar falan yüksek ödeme olmadan yapacaksınız. Sayısal ortamda işlem yapılınca ekonomi de kayıt içine daha fazla girmiş olacak büyük faydaları var. Bu senenin ortalarında temmuzdan itibaren kartlar da piyasaya verilmeye başlayacak” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Londra'da cinsel istismara uğrayan çocuklar ve gençler için Destek Merkezi

“Millileştirme adımı geldi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, bunun ulaşım ve haberleşme ağının yerli ve millileştirilmesinin de bir adım olacağını vurguladı. Arslan, şunları kaydetti:
“Ciddi çalışmalar yapıyoruz. Hızlı tren rayı yapamazken hızlı tren rayı yapabiliyorsak, hızlı tren araçlarını yapabilir hale geldiysek, milli vagonu yaptık. Milli yüksek hızlı tren yapımı çerçevesinde de çalışmalarımı yürüyor. Hürkuş uçağını da seri üretimi gerçekleştiren ülke olacağız. Hibrit teknolojisini başlattık. Yerli ve milli baz istasyonunu üretir hale geldik, testler iyi gidiyor. 5G alt yapısı çalışmaları için önemli çalışmaları yapıyoruz.”

Alışveriş yap otobüse bin

“Ortak Ödeme Platformu” projesi sayesinde hayata geçirilecek, “Türkiye Kart” ile vatandaşlar her türlü para transferinde bu kartı kullanabilecek. Bankada hesabı olmasa bile vatandaşlar cep telefonu üzerinden para gönderebilecek. Kart, İstanbul başta olmak üzere şehir içi ulaşımda da kullanılabilecek. Kart ile para transferi yanı sıra alışveriş de yapılabilecek. Kart müzelerde de geçerli olacak.

Facebook Yorumları