AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’un en büyük probleminin otopark olduğunu belirterek, 5 yılda 243 bin kapasiteli otopark yapacaklarını kaydetti.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İstanbul’un en büyük probleminin otopark olduğunu belirterek, 5 yılda 243 bin kapasiteli otopark yapacaklarını kaydetti.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Çekmeköy Nikah Sarayı’nda yapılan toplantıya yoğun katılım oldu. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, geçtiğimiz aylarda dünyada bir yarışma yapıldığını ve Çekmeköy metrosunun, sürücüsüz, makinistsiz metro sınıfında Avrupa 1’incisi ve dünya 3’üncüsü seçildiğini kaydetti. Yıldırım, 31 Mart’ta seçilmeleri durumunda Sultanbeyli-Çekmeköy arasındaki hattı hızlı bir şekilde ele alıp tamamlayacaklarını dile getirdi. Yıldırım, “Böylece bu hat hem Sancaktepe’ye, hem Yenidoğan’a, hem Güngören’e, hem Taşdelen’e, hem caddenin öbür tarafındaki dört mahallemize de hizmet edecek. Tam anlamıyla buradan Sultanbeyli’ye 16 dakikada gitmek rahat bir şekilde mümkün olacak” dedi.

“Trafiğin tıkanma nedeni otopark”

İstanbul’un en büyük probleminin otopark olduğuna dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi: “Yolların yüzde 40’ı otopark olarak kullanılıyor. Araçlara yer kalmıyor. Trafiğin tıkanma sebeplerinden birisi de budur. Aynen damarlarda plak oluşması gibi. Damar daralınca kan dolaşımında sıkıntı yaşanıyor ve tıkanıklık meydana geliyor. Bu yollardaki araçları otopark alanlarına çekmemiz lazım. Sokakları kullanarak şuanda toplam ihtiyacın yarısını bile karşılayamıyoruz. Bunların hesaplarını yaptık. 5 yılda 243 bin kapasiteli otopark yapacağız. Bu otoparklar ilçelerde ve aktarma istasyonlarında olacak” diye konuştu.

“İstanbullu 10 dakikada toplu taşımaya ulaşacak”

5 yıl içerisinde önemli bir hedeflerinin daha olduğuna dikkat çeken Binali Yıldırım, “Herhangi bir İstanbullu, bulunduğu yerden 10 dakika veya 750 metre hangi yöne yürürse yürüsün mutlaka bir toplu taşıma aracına ulaşacak. Bir durağa, bir istasyona veya iskeleye varmış olacak. Böyle bir şey olursa insanlar neden özel araçlarını alıp yollarda çile çeksin, niye zamanlarını yollarda öldürsün İstanbulluların evlerine 5 dakika önce gelmesi para ile ölçülecek şey değildir” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Adapazarı Belediyesi 3 bin öğrenciye binicilik eğitimi veriyor