Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Binted personelleriyle bir araya geldi.

Binted çalışanlarıyla bir araya gelen Başkan Alinur Aktaş, 5-6 konuda dönüşüm yapacaklarını ve Bursa’nın talihini de tarihi de değiştireceklerini vurguladı.  

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir araya geldiği Binted çalışanlarına kent ile ilgili projelerini anlattı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya, bin 600 personel katıldı. Aktaş, kente hizmet götürürken, hem projelerin hem de çalışanların mağdur olmaması için büyük bir gayret gösterdiklerine dikkat çekti. Aktaş, vatandaşların hizmet, ulaşım ve kentsel dönüşüm gibi kronik sorunlar konusunda acil çözüm beklediğini vurguladı. Tüm bunların üstesinden belediye personelinin desteğiyle geleceklerini anlatan Aktaş, Bursa’nın vizyon projelerinin hazır olduğunu dile getirdi.

“Vizyon projelerini 3 Mart’ta açıklayacağız”

Vizyon projelerini düzenleyecekleri toplantı ile 3 Mart Pazar günü yine Merinos AKKM’de kamuoyuna açıklayacaklarına işaret eden Aktaş, “Elimde sihirli değnek yok. Bir iş başaracaksam, sizlerle başaracağım. İnanın 5-6 konu var. Bunlarla ilgili dönüşümü sağladığımızda, bu şehrin talihini de tarihini de hep birlikte değiştireceğiz. Bu manada sizin destek ve katkınıza ciddi manada ihtiyacım var” dedi.

“İşçi çıkarma söylentileri külliyen yalan”

Başkan Alinur Aktaş, kamuoyunda “seçimi kazandığı takdirde 2500 kişinin işinden edileceğine dair” söylentilerin dolaştığını hatırlatarak, bunların tamamen yalan olduğunu vurguladı. Aktaş, göreve geldiğinde 300 kişinin yeni çıkan kanun nedeniyle emekli olduğunu, 400 kişinin ise zarar eden BURFAŞ tesislerinin kapatılması nedeniyle işsiz kaldığını anımsattı. Aktaş, “Zaten azaldık azalacağımız kadar. Bizim adam çıkartmaktan ziyade projelere adam almaya ihtiyacımız var. Beni ve partimi seçimlerde zayıf düşürmek adına bu şekilde söylentiler oluşturuluyor. Birinin işiyle-aşıyla oynamaktan Allah’a sığınırım. Yalan olur ama bu kadar olur. Bu araç sürülecekse, bir birim işleyecekse, buradaki makine ve ekipman sevk-idare edilecekse bunu kendim değil sizlerle yapacağım” diye konuştu.

İnceleyin:  Kanal İstanbul projesine Bodrum'dan itiraz

“Personele enflasyon oranında zam yapacağız”

Başkan Aktaş, 5 bin 100 civarında Binted çalışanının olduğunu da belirterek, toplu sözleşme görüşmelerinin başladığını aktardı. Muhtemelen mart sonuna kadar zam oranının belli olacağını kaydeden Aktaş, “Bizim hem enflasyon oranı hem de devletin asgari ücrete yaptığı zam ile ilgili çalışanlarımızı ezdirmemek adına yoğun bir gayretimiz var. Hükümetimiz asgari ücret için yüzde 26 oranında zam belirledi. Bu durum ister istemez arkadaşlarımızda beklenti oluşturdu. Konuya ilişkin bürokratlarımıza talimat verdim. ‘Ne yapın edin, çalışanımızı mağdur etmeyin. Yüzde 4’lük normal zammın ötesinde, projeden mi karşılıyorsunuz kanuna mı uyarlıyorsunuz, ne yapın edin karşılığını verin’ dedim. Ankara’yı İstanbul’u araştırıyorlar. İnşallah mart sonuna kadar çalışanlarımızı mutlu eden kararı almış, zam oranını belirlemiş olacağız” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları